Pokojovky budou zdravé jako nikdy dřív, pomůže jim k tomu stroužek česneku

Česnek obsahuje látky s antimikrobiálními vlastnostmi, které mohou pomoci potlačit růst plísní a bakterií v půdě, což rostlinám prospívá.

Kuchyňské nože budou opět ostré, o vše se postará obyčejný smirkový papír i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Česnek je ve světě zahradnictví nejen oblíbeným obyvatelem zahradních záhonků, ale také mocným spojencem v boji proti chorobám a škůdcům rostlin. Přírodní fytoncidy, které obsahuje, totiž působí antibakteriálně, antisepticky a protiplísňově a účinně tak bojují proti běžným neduhům všech vašich oblíbených pokojových rostlin.

Příprava česnekového roztoku

Chcete-li využít sílu česneku pro své rostliny, začněte nastrouháním 3 až 4 stroužků česneku. Nastrouhaný česnek zalijte litrem vroucí vody, přikryjte a nechte 24 hodin louhovat na tmavém místě. Poté hotový roztok přeceďte přes plátno a zřeďte 100 ml tohoto koncentrátu v 1 litru vody pokojové teploty. Zředěný roztok česneku přelijte do lahve s rozprašovačem a dobře protřepejte. Pak ho pečlivě nastříkejte na obě strany listů vašich pokojovek a samozřejmě i na povrch půdy.

Při preventivní péči ho a aplikujte jednou za 7 dní, při akutních problémech každé 2 dny – a to až dokud škůdci nebo choroby nezmizí. Mezi další oblíbená hnojiva redaktorek Chalupáři-Zahrádkáři patří i čerstvé slupky od okurek nebo málo známá kyselina jantarová z lékárny.

Výhody česneku pro pokojové rostliny

Fytoncidy obsažené v česneku jsou přírodními antibiotiky, které ničí mikroorganismy způsobující různé choroby, a tím zlepšují zdravotní stav pokojových rostlin. Kromě toho česnek působí i proti plísni na substrátu, která je podle webu AkčníCeny nejen nevzhledná, ale také představuje zdravotní riziko kvůli sporám, které uvolňuje.

Abyste jejímu růstu zabránili, zajistěte důkladné, ale šetrné větrání, jak doporučuje web iReceptář. Pravidelně také své rostliny kontrolujte a případnou plíseň okamžitě odstraňte i s horní vrstvou zeminy (já na to místo ještě nasypu skořici, funguje totiž také jako fungicid a rostlinám nijak neškodí). Důležitá je dobrá drenáž a občasné vyschnutí substrátu (samozřejmě jen tehdy, pokud to pěstované rostlině nebude vadit). Pokud je půda silně zasažena, může být však nutné ji celkově vyměnit. To můžete udělat kdykoliv – i během zimy.

Jak správně vybírat pokojové rostliny? Několik tipů pro začátečníky

Jaké jsou vaše osvědčené tipy při péči o pokojové rostliny?

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články