Úspěšné řízkování rostlin zařídí obyčejný polystyren

Použití polystyrenu může být skvělým způsobem zajištění dostatečné vláhy pro všechny rostliny, které chcete namnožit řízky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Množení rostlin řízkováním patří mezi velmi časté a jednoduché způsoby množení. Někdy však o vitalitě připravených řízků rozhodne zdánlivá banalita – nedostatek vody. Jindy zase příliš malé řízky jednoduše uhnijí, protože jsou zkrátka a dobře ve vodě ponořeny až příliš. Obojí vám může pomoci vyřešit obyčejný polystyren.

Řízky budou jednoduše plavat na hladině

Pro tento postup budete potřebovat polystyrenovou desku a vhodnou nádobu, ve které chcete nechat řízky zakořenit. Desku jednoduše seřízněte tak, aby mohla plavat na hladině vody ve vámi zvolené nádobě. Následně do ní vyřízněte několik otvorů (nebo ji třeba proděravte šroubovákem – záleží na tom, jak velké řízky chcete nechat zakořenit) a do vzniklých otvorů vložte řízky vybraných rostlin. Ty budou stále plavat na hladině a získají tak přístup k dostatku vláhy, zároveň se však voda nedostane k jejich spodním listům a nebude tedy hrozit jejich uhnívání.

Jak podpořit růst kořenů

Pokud však chcete, aby vaše sazenice zakořenily co nejrychleji, měly byste jim dopřát i trochu přírodních stimulantů. A skvěle vám k tomu může pomoci aloe pravá (Aloe vera). Je totiž velmi bohatá na živiny a enzymy, které mohou pomoci podpořit růst kořenů u vašich rostlin. Vyrobit si s její pomocí můžete například stimulátor růstu kořenů z aloe vera a medu.

  • 1 list aloe vera
  • 1 lžička medu
  • 1 šálek vody
Použití polystyrenu zajistí perfektní prostředí pro všechny řízky iZdroj fotografie: Freepik

Odřízněte list aloe vera, odeberte z něj želé a to smíchejte s medem. Přelijte směs do šálku vody a důkladně promíchejte. Nakonec vše nalijte na kořeny rostlin nebo přidejte do vody, v níž koření vaše řízky. Tento způsob funguje na všechny rostliny včetně oblíbených muškátů.

Aloe vera a kokosový olej

Skvělá je ovšem i varianta s kokosovým olejem. Potřebovat budete:

  • 1 list aloe vera
  • 1 lžíci kokosového oleje
  • 1 šálek vody

Ze všeho nejdříve odřízněte list aloe vera a odeberte z něj želé. Poté vnitřek listu rozmačkejte a smíchejte s kokosovým olejem. Přelijte směs do vody a důkladně promíchejte. Nakonec použijte stejně jako v předcházejícím případě.

Použití polystyrenu zajistí perfektní prostředí pro všechny řízky iZdroj fotografie: Depositphotos

Vsadit lze i na mořské řasy

Mořské řasy jsou bohaté na mikro- a makronutrienty, které jsou důležité pro zdravý růst rostlin. V sušené formě tedy mohou být použity jako skvělé přírodní hnojivo nebo stimulátor růstu kořenů. Jsou-li aplikovány do půdy, mohou zlepšit strukturu půdy a zvýšit obsah organické hmoty. To může pomoci kořenům rostlin rychleji se rozvíjet a absorbovat živiny. Jejich přidání do vody, ve které koření řízky, pak bude stimulovat samotný vývoj kořenů. Kombinovat je lze si aloe vera, výsledkem bude opravdu vyvážený a hodnotný stimulátor růstu kořenů.

  • 1 list aloe vera
  • 1 lžíce suchých mořských řas
  • 1 šálek vody

Odřízněte list aloe vera a odeberte z něj želé. Smíchejte ho se suchými mořskými řasami a zalijte vodou. Nakonec nalijte směs na kořeny rostlin. Vyzkoušet můžete i osvědčený postup pro řízkování tújí.

Jarní řízkování ovocných keřů z dřevitých řízků

Jaké triky používáte při řízkování rostlin vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články