Zlomil se vám klíč v zámku? Vyndáte ho sami bez pomoci drahého zámečníka. Pomůžou obyčejné věci, které má opravdu každý doma

                   

Ačkoliv se to možná nezdá, zlomit klíč v zámku je jednodušší, než by si jeden myslel. Stačí troška neštěstí a tato nepříjemná situace je na světě. Důležité však vždy je, zachovat chladnou hlavu a umět si poradit. Díky těmto jednoduchým trikům tak zvládnete zlomený klíč ze zámku odstranit i sami, a to bez pomoci zámečníka, která je již samozřejmě placená. Jak tedy nejlépe postupovat a co vám skutečně pomůže?

Jak ke zlomení klíče dochází

Zlomení klíče v zámku je bezpochyby nepříjemnou situací, ve které se pravděpodobně nikdo nechce ocitnout. Kupodivu však ke zlomení klíče může dojít o dost snáz, než by si člověk myslel. Nejčastější příčinou je totiž nepříliš kvalitní materiál, který je na klíč použitý. Zpravidla se jedná o měkké kovy, jako například mosaz nebo nikl a rovněž také slitiny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dalším případem, kdy k této situaci může dojít je kvůli vysokému opotřebené klíče, ke kterému běžným používáním dochází. Nepomáhá tomu také zanesení zámku nečistotami, nebo jeho postupné rezavění, kvůli kterému klíč správně nedosedá do cylindrické drážky a může se snadno zaseknout, a později také zlomit. Riskem je také používání znatelně poškozeného klíče, u kterého skutečně hrozí, že se může zlomit. Jakoby naschvál však v nejméně vhodné situaci, a to přímo v zámku.

Silný magnet jako účinný pomocník

Jednou z nejúčinnějších a nejpohodlnějších metod pro odstranění zlomeného klíč v zámku, je použití magnetu. Ten by však měl být skutečně silný – takové většinou mají ve svém vybavení praví kutilové, ale dají se i bez problémů sehnat. Nemělo by se tedy jednat o obyčejnou magnetku z lednice, kterou jste si jako suvenýr dovezli z dovolené u moře.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Když už tedy takový magnet máte, stačí jej přiložit k zámku a postupně otáčet ze strany na stranu. Magnetická síla by poté měla klíč vytáhnout a vy tak budete mít po problému. Použít se dá však pouze v případě, že máte klíče železné. U slitin to fungovat nebude. Nemusíte se však bát, existuje ještě řada dalších možností, jak si v této situaci poradit.

Řešení v podobě náhradního klíče

Dalším praktickým a jednoduchým řešením v problému zlomeného klíče v zámku může být také použití náhradního. Ten však musí být zcela stejný a nepoškozený, aby krásně sedl do všech zámkových záhybů a drážek. V opačném případě by se mohl rovněž zaseknout a způsobit tak více škody než užitku.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pokud tedy máte po ruce náhradní klíč, máte z poloviny vyhráno. Teď už jej stačí pouze vložit do zámku a mírně zatlačit tak, aby klíč z druhé strany vylezl ven. Dávejte však skutečně pozor na to, abyste nepoškodili jak náhradní klíč, tak ani zámek. Pokud je tam však zlomená polovina zaseknutá, raději zvolte jiné řešení.

Pomůže i kancelářská sponka nebo špendlík

V případě, že zrovna nemáte náhradní klíč, pomůže také kancelářská sponka, jehla nebo také zcela obyčejný špendlík. Ty opět stačí vložit do zámku a přitlačit na zlomený klíč tak, abyste jej jednoduše vytlačili zcela ven. U této metody se navíc nemusíte tolik bát. Ohnutý špendlík či pokřivená kancelářská sponka není zas taková tragédie. V nejnutnějším případě můžete také sáhnout po plátku tenké lupínkové pily.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nůžky a pinzeta jako klasická záchrana

Ke zlomení klíče v zámku může dojít takřka kdekoliv a kdykoliv, zásadně to však bude v tu nejméně vhodnou dobu. Možná se však někomu i v tomto neštěstí maličko poštěstí, a bude mít u sebe kosmetické nůžky a pinzetu. Ty totiž umí hotové divy a z této šlamastiky vás dostanou doslova raz-dva.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Stačí mít pouze nůžky skutečně tenké a ostré a opatrně je vložit zboku do zámku. Poté s nimi mírně pokýváte, abyste klíč alespoň o několik milimetrů vysunuli ven. Poté stačí zlomenou část uchopit pinzetou a zcela vytáhnout ven. Po starostech tak máte rychleji a snáz, než byste si možná zpočátku mysleli.

Lepidlo, lék téměř na všechny potíže

Lepidlo je lékem téměř na všechny potíže, kromě těch zdravotních jistě. V případě zaseknutého klíč v zámku však pomůže určitě. Bude to však chtít pevnou ruku a značnou dávku trpělivosti a šikovnosti. Lepidlo je totiž při řešení tohoto problému skvělým pomocníkem, musíte však přesně vědět jak na to. V opačném případě si jeho použitím můžete ještě více zavařit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Důležité totiž je odhadnout správné množství lepidla. V tomto případě tak platí, že méně, je někdy skutečně více. Proto stačí skutečně malá kapička, nanesená na konec klíče, který vám zůstal v rukou. Ten poté musíte pevným tahem zasunout do zámku a přitlačit k druhé části klíče, zaseknuté uvnitř. Počkejte několik vteřin a poté stejně jistou a pevnou rukou celý klíč vytáhněte ven.

Skutečně však dávejte pozor na to, abyste lepidlem „nezapatlali“ i vnitřní část zámku, která by tak byla nenávratně poškozená. Raději se tak této metodě vyhněte v případě klíče zlomeného v autě. Také je lepší příliš neriskovat v případě, že je klíč zaseknutý a zlomený skutečně hluboko v zámku a opět byste si tím mohli více uškodit, jako pomoci.

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články