Babičky často přidávaly před zimou do květináčů česnek: Jelikož měly pod čepicí, dobře věděly, jaké zázraky dokáže

Přidávání česneku do květináče se opravdu vyplatí. Může totiž vaše pokojové rostliny zachránit před mnoha neduhy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Oblíbený česnek kuchyňský (Allium sativum), též česnek setý, patří do čeledi amarylkovité (Amaryllidaceae). Ovšem v minulosti tomu bylo jinak, to byl řazen nejčastěji do čeledi česnekovité (Alliaceae). V kuchyni jde o velmi oblíbenou ingredienci, ovšem velmi účinný je i při péči o pokojové rostliny.

Proč přidávat česnek do květináčů

Mezi jeho hlavní účinné látky patří vitamíny A, B6, B1 a C, selen, vápník a jód. Ovšem o pozornost se hlásí také flavonoidy, polysacharidy, lutamylpeptidy, steroidní a triterpenové saponiny a lektiny. Ty všechny propůjčují této zelenině velmi široké spektrum účinků, které lze uplatnit i při péči o pokojové rostliny.

Důležitý je především fakt, že látky přítomné v česneku dokážou zabíjet viry, bakterie, spory plísní i další patogeny. A právě plíseň v substrátu je tím, s čím se majitelé pokojových rostlin potýkají během zimy absolutně nejčastěji. Pokud ovšem do každého květináče zasadíte dva stroužky česneku nebo více (podle velikosti), nebudou mít tyto patogeny šanci. Musíte však přistupovat k horní zálivce, aby se užitečné látky z česneku bez potíží vyplavily do půdy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Další pomocníci s antiseptickými účinky

Ovšem nemusíte se spoléhat jen na česnek. Velmi podobně působí i oddenky zázvoru lékařského (Zingiber officinale) z čeledi zázvorníkovitých (Zingiberaceae) nebo dokonce i ty z kurkumovníku dlouhého (Curcuma longa) alias kurkuma, jež navíc vaše rostliny krásně vyživí.

Skořice pomůže i s kvetením

Nemáte po ruce ani jeden stroužek česneku, zato vám v polici prochází balení skořice? Pak ji s chutí použijte místo něj. Jednoduše ji trochu zapracujte do půdy. Toto koření působí jako přírodní antiseptikum, ale také jako hnojivo. Dodává potřebné živiny do půdy a chrání rostlinu před plísněmi. A abychom nezapomněli: také dokáže podpořit růst květů.

Epsomská sůl jako sázka na jistotu

Epsomská sůl dokáže při péči o pokojové rostliny nebo při použití na vaší zahradě doslova zázraky. Může rostlinám pomoci zvýšit příjem živin prostřednictvím kořenového systému, posílí klíčení semen, odradí škůdce a zlikviduje nejrůznější patogeny. Stačí jedna lžička do pěti litrů zálivky na měsíc. Ovšem vždy používejte přírodní, neparfémovanou epsomskou sůl, jiný typ by mohl vaší zeleni spíše uškodit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mléko poslouží proti plísni

Věřte tomu nebo ne, ale i rostliny potřebují vápník stejně jako my. Jak jim ho dodat co nejjednodušeji a nejlevněji? Přece používáním mléka jako hnojiva. To pomůže rostlinám růst rychle a správně růst, a navíc vás taková procedura vyjde jen na pár korun měsíčně. Stačí totiž nalít 200 ml mléka do 1 litru vody, a to vše použít jako zálivku. Jednou měsíčně to bohatě stačí.

Málokdo však ví, že jakékoli mléko působí také jako účinné a bezpečné antimykotikum. Pro toto použití je však třeba, abyste ho přelili do rozprašovače a aplikovali na listy, případně jím důkladně postříkali povrch půdy. Čím čerstvější mléko použijete, tím lepší efekt nakonec získáte. A použít lze i kefír nebo třeba podmáslí.

Jak jste si s pomalým růstem, absencí kvetení nebo nejrůznějšími patogeny u pokojových rostlin poradili vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články