Škrob jako pomocník, jehož účinky mnozí neznají: Pomůže při žehlení a úklidu, pohltí nepříjemné pachy a vyčistí koberec

Kukuřičný škrob se může při péči o domácnost uplatnit mnoha způsoby. Některé z nich vás zaručeně překvapí a ulehčí vám život.

i Zdroj fotografie: Freepik / kalaya / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Kukuřičný škrob se nejčastěji používá jako zahušťovadlo do polévek a omáček, ovšem uplatní se i jako důležité pojivo při pečení bezlepkového pečiva a v neposlední řadě poslouží i jako náhrada mouky v receptech na křupavou tempuru nebo jinou krustičku, používanou na smažených jídlech. Tím ovšem nápady na použití kukuřičného škrobu v domácnosti ještě nekončí. Ve skutečnosti se uplatní ještě při mnoha dalších nezbytných činnostech.

Škrob pohltí nepříjemné pachy

Před vysáváním nebo jakýmkoliv dalším čištěním posypte koberec nebo čalounění své sedačky kukuřičným škrobem, aby absorboval všechny nepříjemné pachy. Poté nečistoty vysajte běžným způsobem. Podobně působí také jedlá soda.

Pomocník při žehlení prádla

Kukuřičný škrob se uplatní i při žehlení oděvů. Rychle se vyrovnají a nezůstanou na nich vůbec žádné nechtěné záhyby. Škrobu stačí jen velmi malá vrstva, jinak byste si oblečení spíše znečistili.

Lepidlo pro dětské aktivity

Smíchejte kukuřičný škrob s trochou vody, abyste získali konzistenci podobnou lepidlu a použijte jako pastu na papír nebo jiné lehké materiály. Můžete tak ušetřit za nákup lepidla. Navíc jde o produkt zdravotně nezávadný, takže se hodí i pro malé děti, které by ho mohly omylem zkonzumovat.

Jak vyčistit škrobem mastné skvrny iZdroj fotografie: Depositphotos

Maska proti nadměrné tvorbě mazu

Pro kosmetické použití smíchejte tuto surovinu s trochou vody a vytvořte pastu. Tu poté použijte jako přírodní masku na obličej nebo vlasy. Nechte 10 až 15 minut působit, a poté smyjte vlažnou vodou.

Škrob jako pomocník při úklidu

Pokud byste rádi měli čisté a lesklé dřevěné podlahy, pak můžete rovněž vsadit na užitečné čisticí vlastnosti kukuřičného škrobu. V jednom kbelíku s vlažnou vodou rozmíchejte asi jednu vrchovatou lžíci, přidejte běžný prostředek určený k vytírání podlah, a nakonec se o svou podlahu postarejte běžným způsobem. Uvidíte, že doslova prokoukne a potěší vás i její krásný lesk.

Jak vyčistit škrobem mastné skvrny

Chcete-li vyčistit mastné skvrny na koberci nebo třeba na ubruse kukuřičným škrobem, můžete zkusit následující kroky:

  • Nejdříve na mastnou skvrnu nasypte malé množství kukuřičného nebo bramborového škrobu a nechte alespoň 15 minut působit.
  • Poté jemně vetřete škrob do skvrny pomocí čistého suchého hadříku.
  • Postup opakujte podle potřeby, dokud mastnou skvrnu zcela neodstraníte.
Přírodní čistič koberce a čalounění z domácích ingrediencí iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud tento postup nepomůže, budete muset jednoduše trochu přitvrdit. V takovém případě naneste na znečištěnou oblast trochu saponátu na nádobí nebo jemný prací prostředek (třeba ten, určený pro praní vlny) a poté textil vyčistěte nebo vyperte jako obvykle. Všechny stopy mastnoty by měly urychleně zmizet.

Jaké triky používáte při úklid domácnosti vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články