Perfektní čistič na koberce jménem pěna na holení: Stačí použít jen malé množství, chvíli drhnout a bude zase jako nový

Pokud hledáte jednoduchý úklidový hack, díky němuž si poradíte i s tou nejodolnější špínou na koberci, vyzkoušejte pěnu na holení.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / iStock
                   

Geniální úklidový hack si vystačí jenom s obyčejnou pěnou na holení. Funguje na čerstvě ušpiněné koberce i na ty, na kterých se už špína dokázala zažrat opravdu hluboko. Je pouze třeba vědět, jak tohoto nevšedního pomocníka správně použít. Pokud totiž nedodržíte uvedený postup, můžete si na koberci udělat nehezké fleky, které už nikdy a ničím nedostanete dolů.

Pěna na holení na koberec

Máte-li na koberci nějaké nevzhledné skvrny, pak je ze všeho nejdříve trochu namočte. Bohatě postačí, pokud použijte obyčejnou vodu v rozprašovači. Následně na toto místo nastříkejte pěnu na holení a nechte asi 10 minut působit. Poté ji dobře vetřete do vláken například houbičkou a nechte ještě 5 minut odpočívat. Pak už vám stačí jen vzít navlhčenou utěrku nebo třeba houbičku a všechny zbytky pěny z koberce vytřít.

Uvidíte, že během tohoto procesu společně s pěnou odejdou i všechny odolné zbytky špíny. Jednodušší už to zkrátka a dobře ani být nemůže. Pozor si dejte jen u koberců s vysokým vlasem. U nich je vždy třeba vytírat skvrny pouze jedním směrem, jinak může dojít k poškození vláken. Výsledkem by byla opět nevzhledná skvrna, ovšem tentokrát už neodstranitelná.

Pěna na holení na koberec iZdroj fotografie: Freepik

S odolnými pachy si poradí jedlá soda

I když je pěna na holení velmi dobrá při odstraňování odolných nečistot, s nepříjemnými pachy si obvykle neporadí. Takže pokud váš koberec utrpěl například nehodu spjatou s malými dětmi nebo domácím mazlíčkem, vyzkoušejte osvědčenou taktiku s použitím jedlé sody. A jak na to? Jednoduše do místa, které páchne, hojně větřete obyčejnou jedlou sodu. Nebojte se udělat skutečně vysokou vrstvu. Následně nechte vše alespoň půl hodiny odpočívat (ovšem nejlepší bývá působení sody přes noc).

Po stanovené době stačí koberec jednoduše vysát a společně s částečkami sody odejdou i nepříjemné pachy. Je ovšem třeba počítat s tím, že jde o opravdu jemný prášek, takže pokud nebudete opatrní, můžete si nechtěně poškodit (zanést) motor vysavače. Vysávejte proto sodu po malých částech a mezitím vysavač čistěte, anebo jí co největší množství odstraňte navlhčenou textilií nebo houbičkou na nádobí, a teprve po opětovném vyschnutí zbytek sody vysajte.

Další tipy na skvrny na koberci

Půjde sice o o něco delší proces, ale bezpečí vašeho vysavače nebude nijak ohroženo. Pokud ovšem potřebujete vyčistit velmi znečištěný koberec, pomůže vám ještě lépe než jedlá soda koncentrovaný solný roztok. Jeho přípravě budete potřebovat jedlou sodu a kuchyňskou sůl v poměru 1: 2. Obojí pečlivě rozpusťte je ve vodě a aplikujte na znečistěné místo.

Pěna na holení na koberec iZdroj fotografie: Depositphotos

Po několika minutách skvrnu vytřete dočista houbičkou, a nakonec koberec dočistěte čistou vodou. Tento roztok lze uplatnit na mnohá další místa v domácnosti, nikdy s ním však nečistěte mramor, žulu a laminované povrchy. Mohl by na nich zanechat jen velmi obtížně odstranitelné skvrny.

Jak vypadá čištění koberců pěnou na holení v praxi

Jak bojujete proti skvrnám na koberci vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články