Ještě nepoužíváte na zahradě přesličku? Pak děláte opravdu velkou chybu, pomůže v mnoha směrech

                   

Když se řekne přeslička rolní (Equisetum arvense), obvykle se nám vybaví nepříjemný plevel. Málokdo ví, jak různorodé použití může tato rostlina na zahradě mít. Má totiž velmi zajímavé chemické složení. Najdeme v ní zejména velké množství oxidu křemičitého, alkaloidy, saponiny, flavonoidy, dusík, draslík, fosfor a samozřejmě také u rostlin velmi ceněné železo a mangan.

Tekuté hnojivo z přesličky – recept

Nejde o nic jiného, než o přizpůsobený proces fermentace, který z rostlinných natí dostane všechny potřebné živiny. A to doslova. Koneckonců, velmi podobně se zpracovávají i kopřivy. Fermentovaná přeslička je velmi bohatá na dusík a draslík, takže může rostliny opravdu významně podpořit v jejich růstu. A jak si tekuté hnojivo z přesličky správně připravit? Důležité je nasbírat její nať dřív, než na podzim zežloutne. Budete potřebovat:

  • 1 kg přesličky,
  • 10 litrů vody.
iZdroj fotografie: Pixabay

Předem je vhodné rostliny rozřezat nebo natrhat na menší kusy, ale není to bezpodmínečně nutné. Poté připravenou nať přesličky nasypte do dostatečně velkého kbelíku a zalijte 10 litry vody. Nádobu zakryjte pletivem nebo ne zcela doléhajícím víkem a nechte odležet 3–4 týdny. Jakmile se na hnojivu přestane objevovat pěna, je připraveno k použití. Teď už ho stačí pouze přecedit, naředit v poměru 1 : 10 a použít jako zálivku.

Přeslička pomáhá proti chorobám a škůdcům

Tekuté hnojivo z přesličky má ovšem ještě další šikovné použití. Pokud ho naředíte jen v poměru 1 : 5, dostanete opravdu koncentrovaný roztok, který se hodí jako postřik proti škůdcům a chorobám. Jednoduše ho nastříkejte na postižené rostliny a podle potřeby postřik opakujte každé 3–4 dny, dokud vaše problémy zcela nezmizí. Jde o naprosto přírodní prostředek, takže se jeho použití rozhodně nemusíte obávat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na mšice nebo svilušky však tento přípravek můžete použít mnohem dříve. Bude mu stačit jen velmi krátká fermentační fáze (přesličku můžete použít už cca 5 dní po naložení). A jak na to? Především je nutné tento roztok velmi zředit. Zapomeňte na původní číslo a přidejte k němu jednu nulu, tedy 1 : 50! Ale stojí to za to. S takto upraveným postřikem totiž můžete likvidovat škůdce na rostlinách opravdu každý den. Zbavíte se jich tak mnohem rychleji.

Jak vlastně přeslička rolní působí

Nejdůležitější roli hraje v celém procesu její vysoký obsah organických kyselin, minerálních solí a především oxidu křemičitého, který má velmi charakteristickou strukturu. Společně dokážou tyto látky narušit chitinová tělíčka hmyzu, což samozřejmě přispívá k jeho rychlejší smrti. I proto vám u zmíněných mšic a svilušek bude stačit tak malá koncentrace. Přeslička je v tomto ohledu zkrátka a dobře nepřekonatelná.

Používáte přesličku na své zahradě, nebo jste o jejím prospěšném působení doposud nic netušili?

Přeslička rolní se uplatní i v bylinkářství. Zjistěte, jaké má účinky
Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články