Tablety do myčky jsou hotovým zázrakem a pomocníkem v domácnosti. Prádlu navrátí zářivou bílou barvu, z toalety zase vyčistí vodní kámen

Tablety do myčky v sobě ukrývají opravu značnou sílu. V domácnosti je proto lze použít v mnoha různých oblastech úklidu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Málokdo o tom ví, ale používat tablety do myčky při úklidu domácnosti je nejenom možné, ale také velmi praktické. A k čemu všemu se tito nevšední pomocníci v našem domově hodí? Výčet možností, v nichž se tablety do myčky jednoznačně uplatní, vás rozhodně překvapí.

1. Přípravek na mytí dlaždic

Chcete, aby vaše dlažba byla zase krásná a získala původní barvu? Pak vyzkoušejte čisticí prostředek z tablet do myčky. Budete potřebovat 8 lžiček jedlé sody a půl tablety nádobí (rozdrcené). Obojí zřeďte malým množstvím filtrované vody. Výsledkem by měla být viskózní konzistence, která snadno ulpí na jakémkoliv povrchu. Poté ji stačí jen nanést na dlaždičky, nechat chvíli působit, a nakonec vše umýt běžným způsobem.

2. Prostředek pro bělení textilu

Pokud máte doma bytový textil, jehož barvy by si zasloužily osvěžit, mohou vám i tady tablety pomoci. Prací prostředek v tomto případě vyrábíte z:

 • jedlé sody – 200 gramů
 • 1 rozdrcené tablety do myčky
 • kyseliny citronové – 100 gramů

Všechny ingredience smíchejte ve vhodné nádobě a zřeďte malým množstvím vody. Následně dejte do pračky jednu lžíci tohoto prostředku a zapněte běžný prací program. Na konci však nezapomeňte spustit extra máchání – pro jistotu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

3. Vyčištění toalety tabletami do myčky

Bude vám stačit jedna jediná tableta. K ní ještě musíte přidat tři další ingredience pro vyčištění toalety:

 • 2 litry vody
 • 100 ml obyčejného peroxidu vodíku
 • 50 ml amoniaku

Tablety rozdrťte a smíchejte s ostatními ingrediencemi. Poté čisticí prostředek rozetřete štětkou po stěnách toalety a nechte chvíli působit. Nakonec stačí spláchnout a máte hotovo.

4. Univerzální čistící prostředek

Do vhodné nádoby s rozprašovačem nalijte 1,25 dl tekutého mýdla a přidejte 1,25 dl vody. Dobře protřepejte. Následně přidejte jednu rozdrcenou tabletu do myčky, 2 lžíce octa a 350 gramů jedlé sody. Opět dobře protřepejte a promíchejte a použijte jako čistič. Rozpustí i tu nejodolnější špínu.

5. Roztok pro vyčištění spár v koupelně

Při přípravu tohoto čisticího prostředku budete kromě tablety do myčky potřebovat ještě ocet, vodu a esenciální citronový olej. Tabletu rozdrťte nebo ji jednoduše rozpusťte ve vodě (stačit vám bude jeden šálek). Vzniklý roztok poté smíchejte se stejným množstvím octa, a nakonec pro lepší vůni přidejte 10 kapek esenciálního citronového oleje. Směs použijte k čištění spár.

iZdroj fotografie: Depositphotos

6. Přípravek na silně znečištěné sklo

Abyste vyčistit například mastné skleněné desky za sporákem, smíchejte dvě lžíce octa s dvěma lžícemi alkoholu. Přidejte 400 ml vody, a nakonec v roztoku rozpusťte půl tablety do myčky. Směs přelijte do rozprašovače a použije na skleněné předměty.

7. Silný čistič na podlahu

A vytvořit si můžete i roztok, který vyčistí i tu nejšpinavější podlahu a dodá jí zpět potřebný lesk. Co si připravit?

 • Tekutý prostředek na praní (2 polévkové lžíce)
 • tableta do myčky (1 ks)
 • horká voda (0,5 litru)
 • jedlá soda (2 lžíce l)
 • peroxid vodíku (2 polévkové lžíce l)
 • ocet (2 polévkové lžíce)

Tabletu rozdrťte a poté smíchejte se všemi ostatními ingrediencemi. Vše použijte k mytí podlahy.

Jaké jsou vaše osvědčené domácí úklidové triky?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články