Vaječné skořápky zastaví hnilobu na zahradě a obohatí zeminu: Známe způsob, který praktikují ostřílení zahradníci

Vaječné skořápky není dobré vyhazovat. Pokud je použijete na zahradě, mohou vám ještě v ledasčem prospět. Zabrání třeba hnilobě.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vaječné skořápky patří k běžnému kuchyňskému odpadu. Bylo by však škoda je jen tak vyhazovat. Pokud se totiž použijí tím správným způsobem, mohou vaší zahradě prospět hned v několika rovinách. Musíte se však naučit s nimi správně pracovat.

Podmáčeným záhonům skořápky prospějí

Máte dojem, že zemina na některých záhonech spíše hnije, protože na nich pěstujete plodiny náročné na závlahu? Pokud tomu tak je, pak korekce zálivky ne vždy pomůže. Řešením mohou být právě vaječné skořápky, které přimícháte do substrátu. Musíte je však předtím dobře podrtit.

Řešení pro příliš kyselou zeminu

Pomoci mohou i ve chvíli, kdy je zemina v zahradě příliš kyselá (například pokud jste během léta hnojili plodovou zeleninu octem nebo citronovou šťávou). Pokud do zeminy zamícháte skořápky, vrátíte pH zpět na žádoucí úroveň. Nikdy však nedávejte skořápky k acidofilním rostlinám. Těmi jsou například hortenzie, borůvky, rododendrony, vřesy, begonie, kapradiny nebo azalky.

Existují však rostliny, které vaječné skořápky naopak přímo milují. Jde například o okurky, zelí, fazole, kapustu nebo vinnou révu. A jestliže pěstujete okrasné květiny, pak je klidně nasypte například k levanduli, břečťanu, pelargoniím, pivoňkám, rozrazilu, karafiátům a kosatcům.

iZdroj fotografie: Pixabay

Výživa pro vaše rostliny

Posloužit mohou i ve chvíli, kdy pěstovaným plodinám chybí vápník. Obsahují totiž celou řadu užitečných látek, například: uhličitan vápenatý, oxid hlinitý, oxid fosforečný, uhličitan hořečnatý, oxid křemičitý, jód, železo, měď, zinek, fosfor, kobalt či mangan. Prospívají jak plodové zelenině, tak i okrasným rostlinám.

Chcete oloupat uvařená vejce co nejefektivněji? Vyzkoušejte tento jednoduchý trik!

Jak využíváte vaječné skořápky na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články