Kdy je potřeba povolení ke kácení stromů? Jen podle průměru kmene se řídit nelze, lze dostat až milionovou pokutu

                   

Pravidla kácení stromů reguluje zákon. Ten je třeba dodržovat. Kácení stromů bez potřebných povolení by vás totiž mohlo vyjít na docela dost peněz. Nevědomost neomlouvá a pokud byste se spletli, ať už vědomě nebo nevědomě a někdo vás nahlásil, pokutě se pravděpodobně nevyhnete. Finanční trest za nepovolené kácení vyjde minimálně na desítky tisíc korun.

Kácení stromů na vlastním pozemku

Pokud byste porušili zákon, můžete za pokácení dřeviny očekávat pokutu ve výši 20 až 100 tisíc korun. Jinak je to ještě v případě, že by se kácení dopustila právnická osoba. Pak by šlo až o jeden milion korun. Kromě toho, že ke kácení potřebujete v některých případech povolení, je třeba dodržovat také vhodnou dobu ke kácení. Obecně se jako vhodná doba uvádí období od prvního listopadu do posledního března. O kácení pak rozhoduje hlavně fakt, kde dřevina roste a jak je velká.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zákon rozlišuje zda strom roste na zahradě nebo mimo ni, zda jde o ovocný strom nebo jiný a roli hraje pochopitelně také velikost dřeviny. Ta je limitována obvodem stromu větším než 80 centimetrů ve výšce 130 centimetrů od země.

U nižších skupinových porostů je nezbytné vědět, zdali jejich rozloha zaujímá 40 metrů čtverečních nebo více. Případně je také důležité, zda nejde o strom starý nebo dokonce památeční. Může být také součástí stromořadí nebo významného krajinného prvku. Pokud si nejste jisti, raději kontaktujte obecní úřad.

iZdroj fotografie: Canva

Kácení stromů bez povolení je možné

Oznamovat nemusíte kácení ovocných stromů nebo keřů na vlastní zahradě. Dále není povinné oznamovat kácení neovocných stromů do obvodu kmene 80 centimetrů ve výšce 130 cm od paty stromu. Hlásit nic není potřeba ani v případě, že kácíte keře, které mají plochu menší než 40 metrů čtverečních.

Smíte také provádět úpravu koruny, pokud nedojde k poškození. Lze odstranit staré poškozené stromy, které někoho ohrožují. A to okamžitě. Pokud jde o mohutné stromy, musíte o vykácení informovat alespoň dodatečně po úkonu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Kácení nezdravých nebo suchých stromů je třeba oznámit 15 dní předem, aby měl úřad možnost zkontrolovat pravdivost vašeho tvrzení. Myslete na to, že oznámit je potřeba například i odstranění nebo úpravu významných stromů, krajinných prvků nebo stromořadí. Záleží pochopitelně také na jejich významu nebo lokalitě. Dle místa mohou tyto úkony obstarávat také Úřad pro ochranu životního prostředí nebo Správa národního parku, případně krajinné oblasti.

Při kácení stromů je důležitá především bezpečnost. Ověřte si správný postup pro případ, kdy je strom značně nakloněn ke straně
Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články