Sypký prací prášek, nebo gelový? Výsledky jejich porovnání mluví jasně, výběr je pak už jen na vás

Pokud si nejste jistí tím, zda se vám vyplatí investovat do tekutých pracích prostředků, zjistěte, jak si vedou v porovnání s pracím práškem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / Uncy / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Co vybrat, aby bylo praní co nejúčinnější – prací prášek, tekutý prací gel nebo prací kapsle? Odpověď nemusí být vždy tak jednoduchá, jak se na první pohled zdá. Každý z těchto prostředků má své výhody a nevýhody. Záleží především na tom, na jaké prádlo je chcete použít a co od nich vlastně očekáváte. A přihlédnout je samozřejmě třeba i k jejich ceně.

Prací prášek a jeho výhody a nevýhody

Začneme klasickým řešením, což je běžný prášek. Ten první spatřil světlo světa že v roce 1905. Pokud se podíváme na cenu na prací dávku, bývá obvykle poměr cena/výkon nejlepší. Ne vždy je však vhodné hledět pouze na vstupní náklady. Největší problém obvykle představuje to, že v samotném prádle zůstanou nerozpuštěné částice prášku. Bohužel v takové situaci je jediným řešením již jednou vyprané oblečení oblečení znovu vymáchat. To je způsobeno tím, že se mnoho sypkých pracích prášků nerozpouští na 100 %.

Jejich zbytky poté ulpívají na materiálu oblečení, v zásobníku na prací prášek nebo dokonce i uvnitř pračky. Velký význam má v tomto ohledu především značka pracího prášku a použité množství. Dávkování je tedy velmi důležité, proto vždy přizpůsobte množství prášku objemu praného prádla a určitě prací prášek nedávkujte „od oka.“ Prášek je vhodné odměřovat s pomocí speciální odměrky (u lepších pracích prášků bývá již součástí balení). Obvykle je tedy třeba investovat do doplňkových přípravků, jako je aviváž nebo odstraňovač skvrn.

Tekutý prací gel na prádlo

Všeobecné platí, že tekuté prací gely se rozpouští velmi dobře. Jsou tedy vhodné především pro jemné tkaniny a krátké prací programy, protože se rozpouštějí mnohem rychleji než prášek (nebo dokonce oblíbené moderní kapsle) a nezanechávají skvrny. Navíc jsou velmi účinné a použité množství gelu je možné snadno přizpůsobit objemu praného prádla.

Zdroj fotografie: Depositphotos iZdroj fotografie: Depositphotos

Bohužel bývají dražší a mnohdy se s nimi kvůli velikosti balení obtížně manipuluje (leckdy je třeba větší balení rozlít do menších lahviček, což nemusí být právě praktické). V neposlední řadě je také dobré vědět to, že některé typy praček rychleji zanášejí a jejich útroby poté nepříjemně páchnou, stejně jako vyprané prádlo. Nelze je tedy používat při každém praní, ale jen občas.

Prací kapsle a jejich výhody

Moderní prací kapsle nejsou jen obalem naplněným sypkým práškem nebo gelem. Naopak. Mohou se skládat z různých prostředků, přičemž každý z nich je umístěna v jiné sekci, takže se mohou uvolňovat postupně. Najednou tak do pračky můžete vložit nejenom prací prášek, ale i různé odstraňovače skvrn nebo třeba aviváž. Také obvykle nezanechají na prádle žádné skvrny nebo zbytky gelu a dokážou se 100% rozpustit i v krátkých pracích cyklech a při nízkých teplotách. Některé typy praček však mohou zanášet stejně nepříjemně jako kapsle a jejich cena je ze všech pracích prostředků bezkonkurenčně nejvyšší.

Vyrobte si domácí prací gel bez chemikálií nejen pro miminka

Jaký prostředek používáte pro praní prádla vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články