Živnost pračky prodlouží jedině správná údržba. Lze si přitom vystačit jen s domácími prostředky

Udržovaná a čistá pračka je zárukou voňavého vypraného prádla. Nestačí jen čistit její buben, zapomínat se nesmí ani na zásobník na prací prostředek.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / O Mores / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pro dokonale vyprané prádlo je stěžejní nejen výběr pracího prostředku a prací program, ale především správná údržba pračky. Pokud je pračka zanedbávaná, začnou se v ní množit bakterie a plísně, které způsobí, že vaše prádlo nebude po vyprání svěže vonět, ale nepříjemně zapáchat. Údržba pračky však neznamená jen umýt občas její buben a dvířka, k úklidu je toho u ní mnohem víc. Pokud se naučíte o pračku správně pečovat, odvděčí se vám dlouholetou službou a voňavým prádlem.

Nezapomínejte na zásobník

Často opomíjenou částí pračky je zásobník na prací prostředek. Přitom právě zde si libují bakterie a plísně, kvůli kterým může pračka i prádlo zapáchat. Na vině jsou zbytky pracího prostředku, které se zde pomalu hromadí. Proto je více než vhodné jednou za čas zásobník vyjmout a pořádně ho vyčistit. Nevzdávejte to, pokud nepůjde nádržka hned vyjmout. Není zaseknutá, jak si mnozí myslí. Stačí ji bez tlačení povytáhnout a poté stisknout tlačítko uprostřed zásuvky. Pak už nic nebrání ji vyjmout a pečlivě umýt.

Když pračka páchne, pomůže ocet

Dobrou zprávou je, že zásobník – stejně jako celou pračku – můžete vyčistit levně a ekologicky. Nánosu zbytků prášku vás zbaví bílý ocet. Krom toho zásobník vydezinfikuje a zbaví ho případného zápachu. Umyvadlo nebo jinou vhodnou nádobu naplňte ze tří čtvrtin octem a zbytek dolejte vodou. Do roztoku ponořte zásobník a nechte chvíli působit. Zbytky prášku z těžce dostupných rohů odstraníte pomocí starého zubního kartáčku. Poté zásobník opláchněte, osušte a vraťte na jeho místo.

Pračka - špinavý zásobník iZdroj fotografie: Depositphotos

Zásobník vyčistí mýdlová voda

Nesnášíte-li zápach octa, můžete zásobník vyčistit pomocí klasického mýdla. Do vhodné nádoby vlijte horkou (klidně vroucí) vodu a rozpusťte v ní trochu nastrouhaného mýdla. Ponořte do mýdlové lázně zásobník, nechte odmočit a vydrhněte houbičkou. Místo mýdla můžete použít jakýkoliv prostředek na nádobí. Chcete-li zásobník ještě vydezinfikovat, ponořte ho do teplé vody smíchané se šťávou z půlky citronu. Před vrácením do pračky ho pořádně osušte, abyste zabránili opětovnému vzniku plísní.

Jak udržujete svoji pračku čistou?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články