Aby praní záclon neskončilo zklamáním: Důležitý je výběr správného programu, pak se nemusí ani žehlit

Praní a sušení záclon nemusí být nijak pracné ani náročné na čas. S šikovnými triky se vyhnete jejich zmačkání a jako bonus je skvěle vybělíte.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / MLBSWA06 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Praní a žehlení záclon a závěsů je někdy opravdu k vzteku. Je to časově náročná a zdlouhavá práce, která člověka nebaví. Není proto lepší věnovat svůj drahocenný čas něčemu jinému? Šikovné hospodyňky už dávno přišly na to, jak si práci se záclonami a závěsy ulehčit, tak proč se jimi nenechat inspirovat? 

Základem je nastavit správný program 

V dnešní zautomatizované době už naštěstí záclony ani závěsy nemusíte prát složitě v ruce, ždímat ve vaně a pak zdlouhavě sušit. Modernější automatické pračky už často umožňují zvolit program podle druhu tkaniny, vhodný tak právě pro praní závěsů a záclon. Pokud pračka nemá program přímo pro praní záclon, zvolte ten nejšetrnější možný, který má. Ždímání se pak pokud možno vyhnete úplně. 

Ihned po vyprání je potřeba dát závěsy i záclony sušit. Pokud je necháte mokré v pračce, kromě toho že budou po nějaké době cítit, tak se zcela určitě se zmačkají a žehlení se pak už nevyhnete. Sušit byste je však měli vlhké, ne úplně mokré. Nejlepší je sušit závěsy a záclony vodorovně na podlaze nebo na pohovce a pod ně vyskládat froté ručníky, které budou absorbovat přebytečnou vlhkost. 

závěs a záclona iZdroj fotografie: Pexels

Stačí nechat záclony vyvěsit 

Jakmile už ze záclon nekape voda, můžete je pověsit na určené místo, tedy tzv. nechat vyvěsit. Vůbec nevadí jsou-li ještě trochu vlhké. Vyvěšením se právě krásně narovnají a se žehlením se tak nebudete muset trápit. Pokud na ně otevřete okno, vyvětráním krásně uschnou a by budete mít doma jako bonus krásně voňavý a čerstvý vzduch.  

Jestliže vás trápí vybledlá barva vašich záclon, nezapomeňte přidat do pračky trochu bělidla, jedlé sody, či octa. Vašim záclonám se vrátí zářivě bílá barva a budou jako nové. Zápachu z octa se nemusíte obávat, všechny pachy účinně pohlcuje a sám po sobě nezanechává ani stopu. A je úplně jedno, jaký ocet použijete – bělicí účinek mají všechny druhy stejný.

Jak perete své záclony a závěsy vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články