Pravidla luxusní úrody brambor: Bohatá zálivka a hlavně žádný stín

Pokud si chcete letos vypěstovat opravdu maximální úrodu brambor, pak vsaďte na osvědčenou kombinaci od zkušených zahrádkářů.

Při efektivním způsobu pěstování brambor si vystačíte s málem i Zdroj fotografie: Joe Lanman / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Vypěstování bohaté úrody brambor vyžaduje mnohdy značné úsilí a pozornost. Tyto plodiny totiž potřebují náležitou péči. Naštěstí existuje několik užitečných rad, které vám dokážou celý proces značně usnadnit. Za velkou sklizeň tak rozhodně nebudete muset zaplatit velkou námahou.

Záleží už na startovní pozici

V první řadě si vyberte kvalitní základ. Nakupujte sadební materiál u prověřených prodejců, abyste zajistili své úrodě co nejlepší start. Významnou roli hraje také místo, kde brambory pěstujete. Daří se jim hlavně na slunci, proto se vyhněte zastíněným místům. Kromě toho by půda měla být úrodná a dobře odvodněná, aby poskytovala optimální prostředí pro růst velkých a chutných hlíz.

Vyvarujte se sázení brambor po jiných lilkovitých plodinách (třeba po rajčatech). Brambory jsou totiž náchylné k chorobám, jako je například plíseň, která se může přenést z předchozí výsadby. Pokud budete dodržovat střídání plodin a nebudete sázet brambory na stejné ploše po více let po sobě, můžete minimalizovat riziko výskytu chorob a maximalizovat tak sklizeň.

Půdu před výsadbou připravte

Před výsadbou zapravte do půdy organická hnojiva, jako je kompost nebo dobře uleželý hnůj. Lze použít i minerální hnojiva, ale je důležité dodržovat doporučené dávkování. Nadměrná aplikace výživných látek totiž může ve skutečnosti snížit výnosy (a ne naopak), proto je důležité udržovat v tomto ohledu vždy správnou rovnováhu.

Jak pěstovat brambory v květináči iZdroj fotografie: Depositphotos

Brambory také vyžadují přiměřené množství vláhy. Zavlažování by mělo probíhat jednou za sedm dní a mělo by být při něm zajištěno dostatečné množství vody, aby půda zůstala trvale vlhká, ale ne přemokřená. Dávejte také pozor na výkyvy počasí, protože v období sucha mohou brambory trpět stresem z nedostatku vody. V takovém případě přistupte k zavlažování dříve.

Co si ještě pohlídat

Pro úspěšnou sklizeň je zásadní chránit úrodu brambor před škůdci, zejména před mandelinkou. Jako odstrašující prostředek lze použít roztok popela. Případně lze také vedle brambor vysadit cibuli a česnek, protože silné aroma těchto rostlin škůdce odpuzuje. V případě menšího napadení se také můžete uchýlit k ručnímu sběru a nasbírané mandelinky pak nechte týden vylouhovat ve vodě. Poté tekutinu přeceďte a použijte jako postřik – silně páchne a další škůdce tak od návštěvy vašeho bramborového pole spolehlivě odradí.

Pravidla luxusní úrody brambor iZdroj fotografie: Pixabay

Pravidelně však svůj záhon kontrolujte a pátrejte po tom, zda rostliny nevykazují známky výskytu škůdců nebo chorob. V případě potřeby proveďte příslušná opatření. Včasná identifikace a zásah pomohou zabránit rozsáhlým škodám a zachovat zdraví a výnosy vašich brambor až do konce sezóny. A skvěle vám při péči nejenom o brambory pomůže i popel a pár kapek jódu.

Musíte je správně sklidit

Dalším důležitým aspektem úspěchu je včasná sklizeň. Brambory by se měly sklízet, když jim začnou žloutnout a odumírat listy. Hlízy opatrně vykopejte, dbejte na to, abyste je nepoškodili, a před uskladněním na chladném a tmavém místě je nechte oschnout.

Jaké jsou vaše triky při péči o brambory?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články