Pravidla podzimního řezu angreštu: Hlavní je zbavit se starých větví

Správně prořezaný angrešt bude během následující sezóny rodit jako zblázněný – důležitá je především správná technika.

prořezávání angreštu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pro mnoho zahrádkářů může být péče o plodící rostliny obohacující zkušeností. Mezi četnými rostlinami si své místo jako úchvatný doplněk každé zahrady vydobyly angrešty. Tyto všestranné bobule lze využít v celé řadě kulinářských specialit, od koláčů a džemů až po čerstvé šťávy. Aby však vaše angreštové keře dobře prosperovaly, vyžadují podle informací z webu Jak pěstovat ten správný řez.

Proč prořezávat angreštové keře na podzim

Keře angreštu mají sklon k bujnému růstu, zejména pokud nejsou kontrolovány. Bez včasného prořezávání se mohou stát nepoddajnými a náročnými na správu. „Přerostlé keře mohou vést k zamotaným a přeplněným větvím, což ztěžuje přístup k bobulím a jejich sklizeň. Prořezávání pomáhá udržovat požadovaný tvar a velikost keře,“ říká k tématu čtenář Mojmír L. z Rožnova pod Radhoštěm.

„Starší větve mohou být časem méně produktivní a náchylné k chorobám. Odstraněním těchto starších větví umožníte růst mladším, vitálnějším výhonům. Tato obnova růstu zajišťuje stálou a bohatou úrodu. A prořezávání pomáhá zlepšit cirkulaci vzduchu a pronikání slunečního světla do keře. Snižuje se tak riziko houbových chorob, jako je plíseň a skvrnitost listů, kterým se daří ve vlhkém a stísněném prostředí,“ napsal nám ještě do redakce.

Správná doba pro podzimní řez

Prořezávání keřů angreštu by se mělo provádět během podzimních měsíců, obvykle od konce září do začátku října, potvrzuje web iReceptář. V tomto období rostliny doplodí a listy opadají. Prořezávání v této době zajišťuje, že keře jsou v klidovém stavu, což je pro tento proces ideální. A jak postupovat? Takto provádím řez angreštu já.

  • Začněte identifikací starých a neproduktivních větví.
  • Tyto větve seřízněte co nejblíže k základně a dbejte na to, abyste nepoškodili hlavní kmen.
  • Ořezané větve zlikvidujte mimo zahradu, abyste zabránili případnému šíření chorob.
  • Keřům angreštu prospívá dobré proudění vzduchu a pronikání slunečního světla. Toho dosáhnete prořezáním keře odstraněním některých přeplněných větví.
  • Vyberte větve, které se kříží nebo rostou příliš blízko u sebe.
  • Tyto větve prořežte až k jejich základně a mezi zbývajícími větvemi ponechte dostatek prostoru pro cirkulaci vzduchu – podrobný návod jsme u na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři popsali zde.
  • Po řezu angrešt dobře pohnojte, Chalupáři-Zahrádkáři doporučují dřevěný popel.
prořezávání angreštu iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud milujete lehce nakyslý a šťavnatý angrešt, pak byste se určitě právě teď měli postarat o prořezání keřů a stromků

Prořezávání přísušků je také třeba

Přísušky jsou mladé výhonky, které vyrůstají v blízkosti základny angreštu. I když se mohou zdát zdravé, nevyvinou se v plodonosné větve. Jejich odstranění pomůže nasměrovat živiny do důležitějších částí keře. Po dokončení prořezávání zkontrolujte, zda na keři nezůstaly odumřelé nebo poškozené větve a zda se na něm nevyskytují známky onemocnění a máte hotovo.

Jak se o svůj angrešt staráte během podzimu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články