Podzimní výsadba stromů je v plném proudu: Zkušení zahradníci poradí správný postup k tomu, aby je nespálily ani ty nejsilnější zimní mrazy

Výsadba stromů a keřů na podzim má své výhody. Musíte však dodržet několik důležitých pravidel, jinak hrozí jejich zmrznutí.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Mnoho zahradníků tvrdí, že výsadba stromů na podzim je mnohem lepší než na jaře. Je to především proto, že je půda po létě ještě teplá, což v kombinaci s nižšími teplotami (myšleno proti létu) a vyšší vlhkostí stimuluje kořeny stromů k rychlému vývoji. To pomáhá všem dřevinám správně zakořenit ještě před příchodem mrazů.

Jak sázet stromy s obnaženými kořeny

Stromky se na podzim obvykle prodávají bez kořenového balu. Je to proto, že tento typ sazenic je možné vysazovat pouze v období vegetačního klidu. Nejčastěji jsou takto k dostání ovocné stromy a keře, ale zasadit lze i různé okrasné dřeviny, jako jsou například jasany, topoly apod. Vybírejte však pouze sazenice, které mají správně tvarovaný kořenový systém.

Ten je totiž pro další vývoj stromků velmi důležitý. Měl by být pravidelný, volný (kořeny by se neměly v žádném případě proplétat do sebe), ale zároveň by měl mít mnoho jemných vlasových kořínků. Jakmile si správnou sazenici vyberete, dbejte na to, aby kořeny během přepravy nevyschly. Před výsadbou je pak pro rychlejší aktivaci růstu musíte na několik hodin důkladně namočit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Stromky s kořenovým balem

Jde o rostliny čerstvě vykopané ze školek, a tedy jednoznačně určené k okamžité výsadbě. Takto se prodávají především jehličnaté a stálezelené rostliny. I u nich je třeba hledat správně vyvinutý kořenový systém s hustými a četnými vlasovými kořínky.

Kořenový bal stromků při nákupu také nikdy nesmí být suchý a kořeny samotné nesmí být poškozené. Důležitá je také velikost kořenového obalu. Pokud je příliš malý, může to znamenat, že kořeny byly nadměrně zastřiženy. Takovéto sazenic se bohužel ujímají jen obtížně.

Příprava půdy pro výsadbu stromků

Před výsadbou sazenic vykopejte jámu správné velikosti. Jak by měla vypadat? Musí se do ní vejít celý kořenový bal, aniž by se kořeny jakkoliv ohnuly nebo dokonce zlomily. U prostokořenných sazenic stačí, když bude jáma jen o něco málo větší. Ovšem u rostlin s kořenovým balem musí být 2 až 3krát větší, aby se kořeny rozvolněné z balu měly možnost dostatečně rozprostřít. Půdu také vyživte přidáním vhodné organické hmoty nebo kompostu. A jak se to s pH zeminy?

iZdroj fotografie: Depositphotos
  • Většina rostlin preferuje neutrální půdu.
  • Jehličnany či například azalky vyžadují spíše mírně kyselou až kyselou půdu.
  • Druhy jako modřín, tis, líska a jírovec preferují zásaditý substrát.

Jak na samotnou výsadbu

Pamatujte, že všechny stromy a keře by měly být vysazeny ve stejné hloubce, v jaké už před přinesením na vaši zahradu rostly ve školce nebo v nádobě. Prostokořenné sazenice pak zasypávejte zeminou postupně a stromkem několikrát zatřese, aby si zemina dobře sedla. Nakonec už zbývá dřeviny jen správně zalít. A nezapomeňte na ně ani během zimy. Zálivku si totiž zaslouží i během bezmrazých dní. Tak na to pamatujte.

Jak správně vysadit strom s balem krok za krokem

Jak se o své dřeviny na podzim staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články