Už žádné vlhko v domově: Účinným požíračem vlhkosti je sůl, kilogram přitom stojí jen 6 Kč

Pokud se potýkáte s vysokou vlhkostí v domě, můžete vyzkoušet použití přírodního prostředku, který stojí jen pár korun.

Odstraňte vlhkost pomocí soli i Zdroj fotografie: NeoMeesje / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Vysoká vlhkost v domě může být problémem z několika důvodů. Tím největším jsou asi zdravotní rizika. Tento nepříjemný problém totiž může zvýšit riziko výskytu plísní, které produkují alergeny a toxiny, jež dokážou při delším působení způsobit respirační problémy. Ve hře jsou samozřejmě i škody na materiálech jako například dřevo, laminát nebo koberce. Obvykle navíc tento problém vede i ke vzniku nepříjemného zápachu v domě, zejména pokud vlhkost způsobuje problémy s růstem plísní.

Odstraňte vlhkost pomocí soli

Celkově je vysoká vlhkost v domě problémem, který by měl být řešen co nejdříve, aby se minimalizovaly možné škody na zdraví, majetku a pohodlí obyvatel domu. Odstranění vlhkosti z domu pomocí soli a dalších přírodních absorbentů může být velmi účinným a přitom opravdu levným způsobem, jak snížit úroveň vlhkosti v jakékoli místnosti. Kromě soli můžete použít třeba i rýži, kukuřici, sušenou kůru z pomerančů apod., případně lze vsadit i na komerčně dostupné absorbenty, jako je například zeolit.

Nejdříve rozložte absorbenty v místnosti, kterou chcete vysušit. Pokud je prostor opravdu velký, pak si jich připravte raději větší množství. Pokud používáte sůl, umístěte ji do misky nebo jiné nádoby a tu položte tam, kde je největší koncentrace vlhkosti. Sůl bude postupně nasávat vlhkost ze vzduchu. Obvykle trvá několik dní, než absorbenty absorbují veškerou přebytečnou vlhkost z místnosti. Po této době je proto nahraďte novými.

Další triky pro odstranění vlhkosti

Pokud máte problém s vysokou vlhkostí v místnostech dlouhodobě, můžete také použít profesionální odvlhčovač. Jde o přístroj speciálně navržený k odstranění nadměrné vlhkosti z místností – obvykle funguje zcela sám (stačí jen pravidelně vylévat nádržku s vodou). Pro dosažení maximálního efektu také prostor pravidelně větrejte. To proto, aby vzduch mohl cirkulovat a pomohl vám tak rovněž snižovat vlhkost.

Odstraňte vlhkost pomocí soli iZdroj fotografie: Pixabay

Jak si vyrobit domácí odvlhčovač

Ovšem šikovného pomocníka si můžete vyrobit i svépomocí (i když pravděpodobně nebude tak účinný). Můžete například naplnit textilní sáčky rýží a umístit je do koutů koupelny nebo jiných místností, kde se často hromadí vlhkost. Rýže ji bude absorbovat a pomůže udržet místnost suchou. A hodit se vám bude opět i sůl. Jednoduše smíchejte 2 šálky soli s 1/2 šálkem jedlé sody a přidejte pár kapek esenciálního oleje podle vlastní volby. Tuto směs pak přesypte do sklenice a položte na vhodné místo.

Sůl a soda budou společně absorbovat vlhkost a esenciální oleje pomohou udržet místnost příjemně provoněnou. Do koupelny vybírejte zejména ty s relaxačními účinky, jako například:

  • Levandule má uklidňující účinky a může pomoci snížit úzkost a stres.
  • Rozmarýn je známý svými povzbuzujícími účinky, které mohou pomoci zlepšit náladu a zlepšit koncentraci.
  • Máta má osvěžující a stimulující účinky, které vám mohou dodat energii a zlepšit náladu.
  • Eukalyptus má osvěžující a čistící účinky, jež mohou pomoci uvolnit dýchací cesty a zlepšit náladu.
  • Ylang-ylang pomáhá snížit úzkost a stres a podpořit relaxaci.
  • Pomerančový olej má sladkou a osvěžující vůni, jež může pomoci zlepšit náladu a snížit úzkost.

Jak bojujete s vysokou vlhkostí v domě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články