Prádlo bude zase zářivě bílé, stačí do bubnu vhodit citrony

Ručníkům můžete navrátit sněhobílou barvu jednoduchým způsobem. Zapomeňte na průmyslové prostředky, raději použijte citron.

Jak vybělit bílé prádlo Aspirinem i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Sněhobílé prádlo sice krásně vypadá, má ale také jednu obrovskou nevýhodu. Nejen, že je na něm vidět každá nečistota a skvrna (a i proto se například v mém šatníku bílá barva vyskytuje jen málo), časem ale může získávat i nevzhledný nažloutlý odstín. Tento problém bývá nejvíce patrný především v oblasti podpaží, jelikož pot svým působením postupně barvu látky mění. Častým používáním ale na tento nedostatek dojede“ prakticky veškeré bílé prádlo. Pomůže ale domácí bělidlo, například v podobě citronové šťávy.

Agresivní bělidla nechte jiným

Aby bylo prádlo stále krásně bílé bez známek žloutnutí či šednutí, je nutné bílé oblečení a textilie prát odděleně od jiných barev. Nejedná se pouze o reklamní trik, tento krok je v zachování bílé barvy opravdu podstatný. O svou zkušenost se podělila i naše čtenářka paní Petra S. z Ivančic: „Jednou jsem přidala omylem barevnou ponožku mezi bílé prádlo. Ve výsledku jsem měla vše jemně zelené. Od té doby si na to dávám opravdu pozor, aby se to už nestalo.“

K dosažení sněhově bílých ručníků rozhodně není nutné kupovat průmyslově vyráběná bělidla, vystačíte si se surovinami, které máte běžně doma. Jako přírodní bělidlo je vychvalován ocet, který také ručníky změkčí, jak jsme na Chalupáři-Zahrádkáři už psali. Nikdy ho však nesmíte k prádlu přidávat společně s bělidlem, ale opravdu ho použít jako jeho náhradu. Navíc pohlcuje pachy a působí jako přirozená dezinfekce. Doporučuji prádlo namočit do 2 litrů teplé vody a přidat 6 lžic octu. Po 2 až 3 třech hodinách ho můžete vyprat jako obvykle – uvidíte, že bude vypadat jako nové.

Ocet odstraní zbytky mýdla

Jak radí web NanoLab, ocet můžete přidat i do bubnu pračky, nahradí tak aviváž, která by se jinak k ručníkům vůbec přidávat neměla. Kupovaná aviváž může nenávratně narušit vlákna tkaniny a ta následně zhrubne. Výsledkem jsou tak ručníky tvrdé jako kámen. Také teplota praní ovlivňuje jejich měkkost, neměla by proto přesáhnout 40–60 °C.

Čím je pračka čistější, tím déle nám vydrží: Její životnost prodlouží ocet – dezinfikuje, čistí a ničí vodní kámen

Citron jako přírodní bělidlo

Kromě octu se ale nabízí i další alternativy k průmyslovým bělidlům. Výborná je citronová šťáva, která navrátí oblečení bílou barvu a zbaví ho nevzhledných zažloutlých skvrn. Za celým kouzlem stojí kyselina citronová obsažená v citronech, jak říká web TheKitchn. Stejně jako v případě octu i zde můžete prádlo nejprve namočit do lázně složené z teplé vody a půl šálku citronové šťávy. Postačí jen na 2 hodiny (případně je možné přidat stejné množství šťávy rovnou do dávkovače společně s oblíbeným pracím prostředkem).

Citron rozkrojený napůl iZdroj fotografie: Piqsels
Citronová šťáva je mocným přírodním bělidlem

Citron si společně s jedlou sodou také hravě poradí s vodním kamenem, jak jsme na Chalupáři-Zahrádkáři informovali. Ten může vytvářet nevzhledné krusty na vodních bateriích a topných tělesech. Typicky se to týká právě pračky (kterou byste měli jednou za čas opravdu dobře vyčistit), ale také rychlovarné konvice či žehličky.

Jakému přírodnímu bělidlu dáváte přednost vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články