Záchod se bude jen lesknout, pomůže mu k tomu obyčejný citron

Citron je nesmírně účinným pomocníkem při úklidu domácnosti. Nejinak je tomu i v případě toalety, kterou zanechá čistou a voňavou.

Jak odstranit vodní kámen z výlevky, toalety nebo umyvadla i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Není asi horšího než přijít na toaletu, která zapáchá. Okamžitě vás přejde chuť zde vykonat svou potřebu. Zatímco doma čistím toaletu každé dva dny, protože vím, že se jedná o zdroj opravdu obrovského množství bakterií, ne každý je asi takto důsledný. A to se poté odráží na výsledku. K dosažení příjemné vůně přitom nemusíte dělat nic náročného. Obyčejný citron či jeho část tuto místnost dokonale provoní a nebudete muset ani kupovat osvěžovače vzduchu.

Jak vyčistit toaletu pomocí citronu

Citron je v domácnosti hojně používaným ovocem. A to zdaleka ne jen na ochucení čaje, ale také skvěle pomáhá s úklidem. Jedná se o přírodní bělidlo, jak jsme na Chalupáři-Zahrádkáři psali, dokáže ale také odstranit skvrny z oblečení, uvolnit ucpaný odpad, případně odstranit nevzhledný vodní kámen z vodovodní baterie, jak uvádí web DůmAZahrada. Paní Jana N. z Olomouce jej používá i na další úkony: „Miluji vůni citronu a jedná se o velmi účinný prostředek. Dezinfikuji jím odpad, ale také dřevěná prkénka a používám citron namísto osvěžovače vzduchu.“

Citron si ale poradí také se znečištěnou toaletou, radí web CleanMySpace. Do záchodové mísy vymačkejte půlku citronu a přisypte trochu soli. Citron má dezinfekční účinky a zanechá tak toaletu čistou. Oproti tomu sůl má funkci jinou. Jedná se o přírodní pohlcovač pachů a výsledkem je tedy voňavý záchod. Podobnou funkci má také jedlá soda. Můžete ji použít v kombinaci se solí, nebo jí sůl rovnou nahradit, výsledek bude stejně dobrý. Nechte chvíli působit a následně pomocí záchodové štětky dočistěte mísu.

Aktivní uhlí je bohužel méně známý pomocník: Odstraňuje plíseň, poradí si se zápachem i s poškozeným nábytkem

Na zápach fungují i jiné triky

Pokud zrovna doma nemáte citron, můžete použít i jiné přírodní alternativy. Velmi účinným způsobem, jak se zbavit zápachu na toaletě, je také použití čerstvého droždí. Informovali jsme o tom na Chalupáři-Zahradníci.

Čerstvé droždí iZdroj fotografie: Uživatel Pohled 111 / Creative Commons / CC BY-SA
S vyčištěním toalety a zbavení zápachu pomůžou i obyčejné kvasnice

Citronem k čisté domácnosti

Kromě již zmíněných praktik lze ale citron použít i k dalším úklidovým akcím. Příjemná citrusová vůně vás omámí při každém otevření lednice, když dovnitř umístíte nakrájený citron, nebo vatu namočenou v citronové šťávě. Smícháním citronu a oleje si také vytvoříte domácí a zcela přírodní leštidlo na dřevěné povrchy. Rovněž lesklých sklenic docílíte i bez myčky. Stačí smíchat citronovou šťávu, trochu octu a vodu.

Jak čistíte toaletu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články