Babičky drahé prostředky neznaly, i tak jejich prádlo zářilo čistotou: Jejich domácí odstraňovač skvrn si i dnes těžko hledá konkurenci

Na textilu se čas od času vyskytnou nevzhledné skvrny, které je třeba odstranit. Není však třeba sahat po chemii, půjde to i přírodně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Oblečení bývá často vystaveno mnoha potenciálně nebezpečným situacím. A totéž platí i pro jiný textil v domácnosti. Někdy na nich však zůstanou jen obtížně odstranitelné skvrny. Většina hospodyněk se je snaží odstranit chemickými prostředky, a přitom netuší, že opravdu přírodní odstraňovač skvrn lze vyrobit i z přírodních ingrediencí. Do obchodu pro ně muset nebudete, určitě je najdete doma.

Peroxid vodíku na skvrny

Peroxid vodíku je dobrou alternativou bělidla, které se pro odstraňování skvrn používá běžně. A jeho použití má také o něco menší dopad na životní prostředí než obyčejné bělidlo nebo přípravek na skvrny z obchodů. Při vystavení světlu se totiž tato chemická látka rozkládá na vodu a kyslík, což z něj činí po všech stránkách biologicky odbouratelný produkt. Pro odstranění skvrn vám bude stačit už 3% roztok peroxidu vodíku, který je běžně k dostání v lékárnách.

Chcete-li ho použít efektivně, pak k prádlu do pračky jednoduše přidejte jeden šálek peroxidu vodíku. Nezáleží na tom, zda je vaše oblečení bílé nebo barevné, v obou případech ho lze bezpečně použít. Jednoduše jej nalijte do automatického dávkovače na prací prášek nebo přímo do bubnu na prádlo. Vždy se však vyvarujte nalévání peroxidu vodíku přímo na suché barevné tkaniny, může na nich způsobit skvrny. Pokud tedy dáváte peroxid přímo do bubnu, pak prádlo před namočte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jedlá soda na skvrny

Bohatě vám postačí přidání půl šálku jedlé sody k vašemu běžně používanému pracímu prostředku. Již toto malé množství totiž opravdu velmi efektivně zvýší čisticí sílu vašeho prášku a vaše oblečení tak bude jasnější, bělejší a především beze skvrn. Jedlou sodu je vhodné nasypat do bubnu pračky ještě před vložením špinavého prádla. Nikdy ji však nedávejte přímo do zásobníku, protože se nemusí úplně rozpustit.

Ocet vybělí a zbaví skvrn

Dalším skvělým pomocníkem je ocet. Chcete-li zajistit vybělení svých textilií a prádla, a přitom je jako bonus zbavit odolných skvrn, namočte vše do roztoku octa a vlažné vody. Na pětilitrový kyblík k postačí dvě sklenice octa. Dobře promíchejte roztok ve velkém kbelíku a bílé prádlo zcela ponořte.

Po nějaké době se ujistěte se, že je kompletně vlhké a nasáklé vodou, žádná suchá místa na něm zůstat nesmí. Nechte oblečení přes noc odpočinout, a poté je vyperte jako obvykle. Zápachu se obávat nemusíte, po praní nebude po odéru octa ani památky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Citronová šťáva na skvrny pomáhá

Stejně jako ocet je i obyčejná citronová šťáva kyselá a poskytuje tedy stejné přirozené a přitom šetrné bělící účinky. Při praní bílého prádla je její použití opravdu triviální – jednoduše přidejte do pračky šálek citronové šťávy (do zásobníku na prací prášek) a uvidíte, jak všechny skvrny po vyprání beze stopy zmizí.

Jak bojujete proti skvrnám na oblečení vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články