Maliník poroste a zaplodí jako ještě nikdy: Existuje záludný, ale funkční způsob, jak toho docílit

Maliny jsou jedním z nejoblíbenějších ovocných keřů a také poměrně nenáročnou rostlinou. Aby však utěšeně rostly, potřebují chytré vysazení.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ostružiník maliník (Rubus idaeus) patří na českých zahradách mezi velmi často pěstované ovocné keře. A není divu, vždyť jeho plody jsou plné vitamínů B, C a provitamín A a samozřejmě také minerálů a stopových prvků, například zinku a hořčíku. A prospívají i našemu zdraví – například výborně detoxikují, skvěle čistí krev a jedním dechem rovněž pomáhají odbourávat vysoký cholesterol.

Neplodící maliny vysaďte znovu

Bohužel toto ovoce může postihnout celá řada škůdců – například malinovník šedý (Byturus ochraceus) nebo malinovník plstnatý (Byturus tomentosus) – či chorob. A leckdy tedy není jiné řešení než maliny přesadit na jiné místo. Pokud to chcete provést až na jaře, měli byste předem připravit půdu.

Pamatujte si proto, že vhodnými předplodinami pro tyto ovocné keře jsou například: pohanka, řepka, cibule, mrkev, obiloviny a luštěniny. Ovšem existuje i poměrně dlouhý seznam „nevhodných předplodin.“ Maliny proto nevysazujte tam, kde v minulém roce rostly trávy, jetel nebo vojtěška. Ty totiž mohou poskytovat útočiště některým nebezpečným půdním škůdcům (zejména drátovcům). A maliny nesázejte ani po bramborách, rajčatech, okurkách a jahodách.

Chalupářský postup při výsadbě malin

A jak poté maliny do země zasadit? Především si vyhlubte dostatečně dlouhý a široký příkop. Pokud nechcete, aby se vám maliny šířily do okolí, pak ho vyložte kusy kamenů nebo speciálním pletivem či plůtkem. Ale pozor – vše musíte zakopat opravdu hluboko do země, protože maliny dokážou vyrůst i z velké hloubky. Příkop poté do jedné třetiny naplňte malými větvičkami, dřevěnými odřezky apod. Právě rozkládající se dřevo totiž maliny milují.

iZdroj fotografie: Pixabay

Navíc tento materiál provzdušňuje půdu a umožňuje kořenům malin lépe růst. Maliny sázejte přímo na tuto vrstvu a zasypte je úrodnou zeminou, nebo ještě lépe úrodnou zeminou smíchanou s pískem. A nezapomeňte ani na vrchní vrstvu mulče – ten mohou tvořit například piliny nebo jiný organický materiál. Pak už se stačí jen o maliny dobře starat.

Zásady správné péče o maliny

A jak o maliny dále pečovat, aby byla příští rok úroda maximální? Především si pamatujte, že maliny milují hodně světla, a proto je nikdy nevysazujte do stínu. Důležitá je také pravidelná a vydatná zálivka. Právě ta je během současných suchých lét klíčem k bohaté sklizni a zdravému malinovému porostu. A nezapomeňte ani na správné hnojení. Skvěle se hodí například humus, kompost a popel.

Půdu v blízkosti malin je také vhodné pravidelně mulčovat, pak bude i uvnitř záhonu zachována potřebná vlhkost a kořenový systém se bude nerušeně rozvíjet. A nezapomeňte také maliníky vázat na mřížovinu nebo k jiné opoře, a to už od prvního roku výsadby. A myslete také na to, že maliny nutně potřebují pravidelný podzimní řez a ochranu před škůdci, nejlépe však bez použití chemie.

Vsadit můžete i na mulčovací kůru. Seznamte se s jejím správným používáním

Jaká jsou vaše tajemství úspěšného pěstování velkých a sladkých malin?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články