Přírodní pomocník na mšice: Ze zahrady je vyžene mletá paprika

Vyzkoušejte tento osvědčený trik a zbavte se mšic okupujících vaše rostliny. Jediné, co k tomu budete potřebovat, je mletá paprika. Tito škůdci se od vaší úrody budou držet dál.

jak se zbavit mšic i Zdroj fotografie: Marco Vinci / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V průběhu roku se musí každý zahradník vypořádat se všemi neduhy, které mohou jeho rostliny postihnout. Každá náhlá změna počasí, útok škůdců nebo vznik nemocí, houbových chorob nebo plísní vás připraví o úrodu a hodiny práce tak přijdou nazmar. Naštěstí existují osvědčené vychytávky a jednoduché triky, které vám mohou práci usnadnit. Pomocí mleté papriky rostliny ochráníte před mšicemi a dalšími škůdci.

Čím se živí mšice

Tento škodlivý hmyz není příliš vybíravý. Naleznete je na okrasných květinách, ovocných stromech, keřích nebo zelenině. Často se shlukují na listech nebo stoncích a krmí se rostlinnou šťávou. Nezřídka se objevují poblíž mravenišť, protože si je mravenci chovají. Jejich přítomnost u rostlin v některých případech vede ke vzniku plísní nebo přenosu a rozvoji chorob. Jakmile shluk mšic objevíte, je potřeba zbavit se jich co nejdříve.

Mletou paprikou proti mšicím

Existuje mnoho speciálních insekticidů a dalších postřiků, které vás mšic na nějakou dobu zbaví. Jejich použití je ale nebezpečné jak pro rostliny na vaší zahradě, tak i pro vaše zdraví. Namísto toho využijte ekonomičtější a ekologičtější řešení a využijte přírodní alternativu. Bez silných chemikálií a toxických látek snadno mšice zlikvidujete a od vašich rostlin se budou držet co nejdál. K tomu vám skvěle poslouží mletá pálivá paprika.

Jak vyhnat mravence ze zahrady díky správným rostlinám – stačí je vysadit iZdroj fotografie: Pxhere

Jak připravit prostředek proti mšicím

Feferonky a pálivé papričky obsahují kapsaicin, což je organická sloučenina zodpovědná za pálivou chuť. K přípravě účinného postřiku vám postačí půl litru vody a jedna lžička mleté chilli papričky. Směs důkladně promíchejte a nechte 36 hodin louhovat. Poté nálev přefiltrujte přes plátno a čistou tekutinu nalejte do nádoby s rozprašovačem. 

Při práci dejte pozor, aby se vám připravená směs nedostala do očí nebo rány na kůži, kde by mohla způsobit nepříjemné pálení. Před použitím nařeďte výsledný přípravek s vodou. Do jednoho litru vody přidejte 20 ml připraveného roztoku. Aby směs lépe ulpívala na listech a stoncích rostlin, přidejte ještě trochu přírodního prostředku na mytí nádobí.

Jak postřik používat

Abyste tímto přípravkem nenadělali více škody než užitku, aplikujte jej v podvečer, kdy nebude foukat silný vítr. Dávejte pozor, abyste na jednu rostlinu nenanesli příliš velké množství. Používat byste tento postřik neměli ani v době květenství nebo plození. Po sedmi dnech lze aplikovat další dávku, aby se mšice na místo nevrátily. Skvěle tato směs působí také proti mandelince bramborové, roztočům, slimákům a housenkám.

Postřik z česneku proti mšicím

Jak chráníte rostliny před mšicemi vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články