Obávané škůdce vyženete ze zelí osvědčeným přírodním způsobem. O úrodu už nikdy nepřijdete, navíc bude dvojnásobná

Hlávkové zelí jako jedna z forem vyšlechtěné brukve zelné trpí často škůdci. Tyto prostředky je odeženou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Brukev zelná (Brassica oleracea) má na našich zahradách mnoho forem, resp. vyšlechtěných variant. Ve hře je například hlávková kapusta, kedluben, květák nebo oblíbené hlávkové zelí. Naopak čínské zelí (Brassica chinensis, syn. Brassica napus var. Chinensis) nebo na záhonech stále oblíbenější pekingské zelí (Brassica campestris var. Pekinensis) do této rodiny nepatří. Proti škůdcům na nich lze zasáhnout mnoha přírodními způsoby.

Popel a tabák proti škůdcům

Popel se v sypké formě používá pro zahnání škůdců už odedávna. Pokud se však smíchá s rozdrceným tabákem, má ještě větší účinek. Stačí oba prostředky smíchat, rozdrtit najemno a poprášit zelí po zálivce, tedy v době, kdy je ještě vlhké. Ochranu je nutné opakovat každých 7 až 10 dní nebo po dešti.

Esenciální oleje proti škůdcům

Většina hmyzích škůdců však nemá ráda ani výrazné pachy. Vzít si tedy na pomoc můžete esenciální oleje, které velmi silně voní, například z levandule, hřebíčku, máty nebo citrusů. Stačí je smíchat s trochou vody a používat jako postřik na ohrožené plodiny. Uvidíte, že vám poslouží velmi efektivně.

Mýdlo proti zákeřným mšicím

Ovšem použít lze i mýdlo, které je známé svými ochrannými vlastnostmi. Působí především proti mšicím, které se mohou objevit na mnoha rostlinách. A jak si ochranu vytvořit? Stačí vzít 100 gramů mýdla, nastrouhat ho na jemném struhadle a poté rozpustit v litru horké vody. Poté do směsi přilijte 10 litrů vody pokojové teploty, směs přelijte do rozprašovače a aplikujte v ovocné, okrasné i zeleninové zahradě. Mýdlo není pro rostliny nijak nebezpečné.

iZdroj fotografie: Depositphotos

A skvěle lze mýdlo aplikovat i proti padlí. V takovém případě však musíte přidat ještě jedlou sodu. A jak na to? 100 gramů mýdla rozpusťte v horké vodě a poté přidejte do roztoku 1 rovnou polévkovou lžíci jedlé sody. Pak opět doplňte objem tekutiny na 10 litrů, nalijte do rozprašovače a důkladně aplikujte na rostliny postižené padlím. Efekt se dostaví rychle a vy se navíc obejdete zcela bez chemie!

Problémem mohou být i krtci. Podívejte se na to, jak je účinně vypudit ze zahrady a opravit poškozený trávník

Jak bojujete se škůdci na své zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články