Příznivé dny v listopadu pro výsadbu cibule na zimu. Rychle roste a škůdci se jí vyhnou obloukem

Pokud si chcete pojistit maximální úrodu cibule, můžete se při výsadbě řídit i lunárním kalendářem – má prý na rostliny pozitivní vliv.

Cibuli před výsadbou namočte do manganistanu, poroste skvěle i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Při načasování výsadby zimní cibule je nutné zohlednit povětrnostní podmínky, které jsou pro její úspěšný růst rozhodující, jak informuje web Rostlinky. V závislosti na klimatu a převládajícím počasí spadá toto období obvykle do listopadu.

Kdy a jak sázet cibuli

Ideální teploty pro výsadbu se podle webu iZahrádkář pohybují v rozmezí 5 až 7 stupňů Celsia přes den, přičemž je třeba se vyhnout vyšším teplotám (v noci se už mohou vyskytnout menší mrazy, cibuli to nijak nevadí). Důležitým aspektem je naplánovat výsadbu na období alespoň dva týdny před nástupem silných mrazů, aby mohla dostatečně zapustit kořeny.

Příznivé dny pro cibuli

Zásadní roli hraje dodržování rad lunárního kalendáře. Nejvýhodnější doba pro výsadbu cibule odpovídá ubývající fázi Měsíce. „Mezi znamení zvěrokruhu, která jsou v tomto období považována za obzvláště vhodná pro výsadbu, patří Ryby, Rak a Štír. Je výhodné, pokud se Měsíc nachází v jednom z těchto souhvězdí. Mezi přijatelná, ale méně příznivá znamení patří Kozoroh, Býk, Panna a Blíženci,“ doplňuje paní Romana S. ze Skalice.

Hlavní termíny pro výsadbu cibule v listopadu podle ní zahrnují období od 1. do 3., od 9. do 12. a od 28. do 30. listopadu. Tato období se shodují s příznivými fázemi lunárního kalendáře, což maximalizuje potenciál úspěšného růstu. Naopak výsadba během lunárních fází zvyšujícího se růstu, zejména 16. až 18., 21. až 22. a 25. až 26. listopadu, je považována za méně příznivou pro výsadbu zimní cibule.

Proč namáčet cibuli před výsadbou do jedlé sody

Červnové hnojivo pro cibuli: Velké kousky zařídí zálivka s močovinou

Tipy pro úspěch

Dbejte na to, aby byla půda dobře odvodněná a obohacená o organické látky, což usnadní zdravý vývoj kořenů. Cibule sázejte přibližně 2 až 3 cm hluboko a dodržujte správné rozestupy mezi cibulemi pro optimální růst. Nezapomeňte ani na dezinfekci sazečky v manganistanu – tato lázeň zničí různé virové choroby a další možné potížisty – více o tom psali Chalupáři-Zahrádkáři nedávno. A pomůže vám i trocha draslíku.

Při výsevu cibule je vhodné se řídit osvědčeným kalendářem – zaručí vám úspěch iZdroj fotografie: Pixabay
Při výsevu cibule je vhodné se řídit osvědčeným kalendářem – zaručí vám úspěch

A pomůže vám i nanesení vrstvy mulče kolem na záhon. Ten podle mých zkušeností pomáhá zadržovat vlhkost a regulovat teplotu půdy, což přispívá ke zdravějšímu růstu cibule. Dodržováním těchto postupů a používáním osvědčených postupů pro přípravu půdy lze úrodu cibule maximalizovat. Určitě to vyzkoušejte.

Výhody a nevýhody pěstování cibule ze semen a ze sazečky

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro výsev cibule?

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články