Červnové hnojivo pro cibuli: Velké kousky zařídí zálivka s močovinou

I nenáročná zelenina, jako je cibule, potřebuje čas od času dodat živiny. Vhodná je močovina, kompost nebo dřevěný popel.

Proč namáčet cibuli před výsadbou do jedlé sody i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Cibule nesmí chybět snad na žádné zahradě. Je nepostradatelnou potravinou, která dodává pokrmům na chuti. Navíc je nabitá vitamíny, což z ní dělá přírodní lék na posílení imunity. Pěstovat můžete klasickou cibuli kuchyňskou v různých barvách, šalotku, jarní cibulku nebo cibuli ozimou. Všechny druhy potřebují nenáročnou, ale pravidelnou péči, bez níž se bohaté úrody tohoto přírodního antibiotika nedočkáte. Podceňovat byste neměli ani hnojení cibule.

Jak poznat, že se cibuli nedaří

Cibule (stejně jako česnek) patří mezi tzv. zeleninu druhé trati. To znamená, že nepotřebuje tolik živin – vyžaduje sice vyšší obsah humusu v půdě, ale nesnáší přímé hnojení organickými hnojivy. Přesto se může stát, že cibule neprospívá a nevyvíjí se tak, jak by měla. To, že je čas přistoupit k hnojení cibule, poznáte jednoduše. Cibulová nať je příliš tenká, vadne a nabírá žlutý odstín. Znamená to, že i jinak nenáročné cibuli chybí dusík.

S nedostatkem dusíku pomůže močovina

Pokud jste zpozorovali, že se cibuli na vašem záhonu nedaří, přizvěte si na pomoc močovinu, která je bohatá na dusík. Její výhodou je také to, že neokyseluje půdu, což cibulová zelenina nesnáší. Připravte si z močoviny tekuté hnojivo – 20 gramů hnojiva rozpusťte v 10 litrech vody (ideálně dešťové). Před samotným hnojením záhon zalijte, hnojivo se tak lépe dostane ke kořenům. Hnojení cibule roztokem z močoviny opakujte každé dva týdny až do sklizně.

Velká sklizená cibule iZdroj fotografie: Pixabay

Hnojení cibule provádějte opatrně

Pokud vidíte, že se cibuli daří i bez přihnojování, není potřeba jí další živiny dodávat na sílu. Přilepšit jí můžete kompostem nebo dřevěným popelem, který zvyšuje pH půdy. Důležité je však udržovat záhon s cibulí bez plevele a v případě potřeby okopávat – především narušovat půdní škraloup. Panuje-li dlouhodobé sucho, nezapomeňte na pravidelnou zálivku. Tu provádějte nejlépe ráno a stejně jako v případě hnojení cibule pamatujte, že méně je více a nedopusťte, aby cibule rostla v podmáčené půdě.

Univerzálním hnojivem je kopřivová jícha. Podívejte se, jak na její výrobu

Jak hnojíte cibuli a příbuzné plodiny vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články