Palice česneku velké jako dětská pěst: Na jaře je k růstu probudí močovina

Hnojení česneku močovinou je oblíbenou a užitečnou zahrádkářskou praktikou. Je však třeba ho provést zcela správně.

Palice česneku velké jako dětská pěst – pomůže vám močovina i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Hnojení česneku je jedním z klíčových prvků pro dosažení zdravého a bohatého růstu. Není tedy divu, že je mezi zahrádkáři často diskutované. Koneckonců – česnek kuchyňský (Allium sativum), zvaný též česnek setý, je k vidění snad na každé zahradě. Je oblíbený pro svou unikátní chuť i pro obsah prospěšných látek.

Jaké vitamíny a minerály obsahuje česnek

V dobře pěstovaných stroužcích totiž lze nalézt celou řadu léčivých složek. Jde například o selen, vápník a jód. Dalšími obsaženými látkami jsou vitamíny A, B6, B1 a C, flavonoidy, polysacharidy, lutamylpeptidy, steroidní a triterpenové saponiny a lektiny. Mimochodem – věděli jste, že česnek patří do čeledi amarylkovité (Amaryllidaceae)., ale v minulosti byl řazen nejčastěji do již neplatné čeledi česnekovité (Alliaceae)?

Kdy a jak hnojit česnek

Nedostatek živin v půdě může vést k žloutnutí mladých výhonků, což je častým problémem, s nímž se na jaře při pěstování této plodiny zahrádkáři setkávají. A co si s tím počít? Pro začátek je vhodné mírně provzdušnit půdu mezi záhony a mezi stonky, pokud to prostor dovolí. To můžete udělat například pomocí vidlí nebo hrábí. Tímto způsobem se dostane více kyslíku ke kořenům rostliny a půda se lehce prokypří. Dále je vhodné použít dusíkaté hnojivo, které pomůže dodat česneku živiny až do června, kdy začne intenzivně růst.

Dusík je důležitým prvkem pro tvorbu listů a zelených částí rostliny. Dusíkaté hnojivo je sice nejlepší aplikovat na půdu ještě před výsadbou česneku, ale pokud jste to nestihli, můžete ho použít i během vegetačního období. Nejlepší je použít to organické, jako je například hnůj nebo kompost. Tyto prostředky pomohou zlepšit kvalitu půdy a zvýší v ní obsah živin. Dalším důležitým prvkem je fosfor, který pomáhá česneku rozvíjet silné kořeny a usnadňuje tvorbu zdravých hlízek, ovšem na běžně hnojené půdě nebývá jeho nedostatek častý.

Palice česneku velké jako dětská pěst – pomůže vám močovina iZdroj fotografie: Linda N. / Creative Commons / CC BY-2.0

Jak hnojit česnek močovinou

Jednou z možností pro rychlé pohnojení česneku jsou malé dávky minerálních hnojiv. Skvěle se hodí například roztok dusičnanu amonného nebo močoviny. Stačí rozpustit 100 gramů v 10 litrech vody a použít jako zálivku.

Pomohou i přírodní prostředky

Pokud preferujete organická hnojiva, zkuste tinkturu z pampelišky lékařské (Taraxacum officinale) nebo domácí jíchu z kopřivy (kopřiva dvoudomá Urtica dioica nebo kopřiva žahavka Urtica urens). Tyto rostliny jsou skvělým zdrojem minerálních látek a také velmi dobře revitalizují půdu. Také mají příznivý účinek na růst rostlin a jejich celkový stav. Zelené části rostlin stačí zalít vodou a nechat fermentovat. Jakmile se na hladině přestanou tvořit bublinky a zmizí i typický zápach, stačí hnojivo přecedit, naředit vodou v poměru 1: 10 a použít jako zálivku.

Jak pěstovat český česnek paličák, kdy sázet, hnojit, sklízet, sušit, jak uskladnit a zpracovat

Jak hnojíte česnekové záhony na jaře vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články