Proč a kdy nesmí být muškáty doma: I když jsou krásné, mohou být velmi nebezpečné

Ačkoli muškáty poskytují estetické výhody, nelze přehlížet jejich potenciální zdravotní rizika. Pro pěstování v domácnosti se nehodí.

Cukr může fungovat jako zdroj energie pro rostliny a podpořit jejich růst, zatímco droždí může poskytnout živiny a podpořit zdraví půdy. i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Muškáty se svými zářivými barvami a svěžími listy jsou již dlouho oblíbenou volbou domácích zahrádkářů, kteří chtějí zkrášlit své obytné prostory, jak píše web Cesta k bydlení. Pod svým okouzlujícím zevnějškem však tyto rostliny skrývají potenciální nebezpečí, kvůli kterému mohou být pro některé domácnosti nevhodné

Alergické reakce a zdravotní problémy

Muškáty neboli pelargonie nejsou pouze dekorativní rostliny. Vydávají výraznou vůni, která sice většině lidí připadá příjemná, ale u citlivých jedinců může vyvolat alergické reakce. Příznaky mohou zahrnovat bolesti hlavy, slzení očí, kýchání, kašel a v závažných případech i výrazné dýchací potíže.

Toxicita pro domácí zvířata

Pro majitele domácích zvířat představuje přítomnost muškátů další vážný problém, jak uvádí web MagicGardening. Tyto rostliny jsou toxické zejména pro kočky a při požití mohou způsobit vážné zdravotní problémy. Mezi příznaky otravy u domácích zvířat patří zvracení, letargie a snížená chuť k jídlu. Ani majitelé psů by však neměli usnout na vavřínech – podobně totiž tyto oblíbené květiny působí i na některé psy.

Bohatě kvetoucí muškáty? Dosáhnout jich není těžké, pomocnou ruku nabízí droždí

Muškáty a pověry

Zajímavé je, že muškáty jsou také opředeny sítí pověstí a pověr. V některých kulturách se věří, že přinášejí neštěstí, a to zejména v oblasti lásky a rodinných vztahů. Například se traduje, že mohou odradit potenciální nápadníky svobodných žen a dokážou dokonce způsobit neshody v manželství.

Dovolte svým balkonovým květinám, aby vás potěšily ještě dlouho po příchodu podzimu iZdroj fotografie: Depositphotos
Při výběru rostlin vždy berte v úvahu konkrétní potřeby a omezení vašeho obytného prostředí – ale i energii, kterou od nich očekáváte.

Péče o muškáty není těžká

Pokud se přesto rozhodnete muškáty pěstovat, je pro minimalizaci rizik zásadní opravdu důkladně zvážit jejich umístění a péči o ně:

  • Pokud jste vy nebo někdo z rodiny alergičtí, umístěte rostliny do dobře větraných prostor, případně je pěstujte venku.
  • Muškáty vždy umisťujte na vysoké police nebo do místností, které jsou pro domácí zvířata nepřístupné.

O dalších důležitých tipech pro péči o muškáty už Chalupáři-Zahrádkáři psali v tomto článku.

Jaké pokojové rostliny pěstujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články