Proč babičky vkládaly vlašské ořechy do horké vody: Louskání pak bylo mnohem snadnější

Horká voda vám může být při louskání ořechů nápomocná mnohem více, než si myslíte. Práci vám značně usnadní.

Ořechy vydrží chutné klidně i rok, musíte jen použít mrazák i Zdroj fotografie: Freepik
                   

V útulných kuchyních našich babiček, uprostřed vůně čerstvě upečeného pečiva a tepla vařících se polévek, se skrývá jednoduchý, ale důmyslný trik, který změnil nudnou práci s louskáním ořechů doslova v dětskou hru. Já to klidně můžu říct, protože pro mě to tak opravdu bylo. Když si babička vzala k ruce horkou vodu, louskaly se ořechy skoro samy.

Tajemství teplé koupele pro vlašské ořechy

Trik je nádherně jednoduchý: Nejprve vlašské ořechy opláchněte pod tekoucí vodou, abyste odstranili veškeré nečistoty a zbytky, jak radí web ProŽeny. Poté je vložte do mísy s horkou vodou tak, aby byly zcela ponořené (v případě potřeby je klidně něčím zatižte).

Nechte ořechy namočené asi 5 až 10 minut. U zvláště tvrdých ořechů můžete dobu prodloužit na 20 až 30 minut. Po namočení je osušte kuchyňskou nebo papírovou utěrkou a poté pomocí louskáčku na ořechy nebo kleští opatrně rozlouskněte skořápky. Zjistíte, že se otevírají mnohem snadněji, než kdybyste je nenamočili, což už Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti vyzkoušeli.

Pěstování vlašských ořechů doma zvládne i začátečník. Je to snadnější, než se zdá

Nutriční poklad skrytý ve skořápce

Vlašské ořechy jsou bohaté na mangan, vápník, draslík, selen, železo, fosfor, měď, zinek a řadu vitamínů včetně C, D, E a několika vitamínů skupiny B, a proto jsou snem všech milovníků zdraví. I když množství vitamínů v nich není nijak závratné, obsah minerálů je pozoruhodný. Tyto prvky přispívají k řadě zdraví prospěšných účinků, od zdraví kostí až po lepší zdraví srdce a další. Pokud chcete živiny v nich ukryté využít ještě lépe, pak je podle návodu z webu iReceptář namočte.

Skořápky vlašských ořechů jako hnojivo iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud potřebujete rychle vylouskat větší množství ořechů, vsaďte na trik našich babiček – potřebovaly jen horkou vodu

Skořápky vlašských ořechů nejsou jen odpadem

Ovšem ani jejich skořápky se rozhodně nevyplácí vyhazovat, obsahují totiž velké množství živin, které vám mohou pomoci v zahradě (stačí skořápky použít jako mulč). Ale vyzkoušet můžete i čaj pro imunitu. Jednoduše povařte 6 až 8 skořápek ve čtvrt litru vody asi 15 minut. Sceďte, nechte mírně vychladnout a čaj si vychutnejte – třeba i s trochou medu na oslazení. „Pokud si ho v období nachlazení a chřipek dopřejete dvakrát denně, vaše imunita vám poděkuje,“ radí čtenářka Jitka K. z Třebechovic pod Orebem, která nám do redakce tento návod zaslala.

Jak využíváte skořápky vlašských ořechů vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články