Zkušení zahradníci dobře znají sílu vajec: Jedno jediné dá rostlině živiny na celou vegetační sezónu a podpoří růst abnormálně velkých květů

Jedno jediné vejce může vaše rostliny zásobit živinami na mnoho dlouhých měsíců. Stačí ho jen správně použít.

                   

O hnojení vaječnými skořápkami jste nejspíš už slyšeli. Ale co takhle hnojení celými vejci? Že vám to přijde jako nesmysl? Ale vůbec ne. Celé vejce totiž obsahuje tolik živin, že jimi dokáže rostliny zásobit doslova celé měsíce. Jde jen o to ho používat správným způsobem.

Dejte celé vejce do květináče

Vejce jsou nedílnou součástí každodenní stravy téměř každého člověka. Používáme je při přípravě jídel nebo ke konzumaci jen tak. A to znamená, že vaječná skořápka je jedním z nejdostupnějších hnojiv vůbec, které díky tomu vůbec nic nestojí. Používáte totiž vlastně kuchyňský odpad, který by jinak skončil v koši nebo na kompostu. A to je možná jedno z jeho hlavních kouzel. Skořápka vajec skvěle nasycuje půdu užitečnými stopovými prvky, ale stejný účinek má i celé vejce.

Stačí k tomu jen jedna věc – lehce ho naťuknout, a poté vložit do květináče. Je však třeba to udělat správným způsobem, jinak se brzy budete potýkat s nepříjemným zápachem. Pro začátek je tedy třeba do květináče nasypat dostatečně velké množství zeminy – alespoň několik centimetrů. Na tuto vrstvu poté položte rozklepnuté vejce tak, aby otvor směřoval nahoru. Nakonec ho zasypte tenkou vrstvou zeminy a nad něj usaďte rostlinu. Dobře přimáčkněte a máte hotovo.

Jak dlouho vydrží živiny z vejce

Pokud dodržíte tento postup, nemusíte se bát žádného nepříjemného zápachu ani škůdců úřadujících v květináči. A proč vlastně tento zvláštní způsob používat? Jednoduše proto, že jeho prostřednictvím zásobíte rostliny živinami na dlouhou dobu – obvykle na osm měsíců, takže vám jedno vejce za pár korun vystačí na celou vegetační sezónu. Je ovšem možné použít i samotné hnojení vaječnými skořápkami.

iZdroj fotografie: Unsplash

Jak hnojit rostliny vaječnými skořápkami

Pokud máte rostliny v příliš malých květináčích, do nichž by se jednoduše celé vejce nevešlo, nebo jednoduše nechcete plýtvat potravinami a rádi byste tedy využívali jen zbytky z kuchyně, pak vsaďte na hnojení pouze vaječnými skořápkami. Obsahují mnoho vápníku a dalších důležitých složek. A jak je použít? Připravte si třeba čaj z vaječných skořápek.

K jeho výrobě budete potřebovat 1 litr horké vody a 200 gramů drcených skořápek. Skořápky zalijte vodou ve vhodné nádobě (nikoli kovové), pevně uzavřete víkem a poté dejte na 12 až 14 dní na tmavé místo. Snažte se také roztok pravidelně protřepávat, nejméně 1krát denně. Poté hnojivo přeceďte, přelijte třemi litry vody a máte hotovo. Květiny stačí tímto roztokem zalévat 1 až 2krát za 3 měsíce.

Ke kterým rostlinám skořápky nedávat

Ovšem u kyselomilných nebo citlivých rostlin, jako jsou například azalky, pelargónie či kamélie, je lepší toto hnojení neprovádět. Narušuje totiž pH substrátu a všeobecně platí, že tyto květiny lépe rostou v kyselé a neutrální půdě, takže úprava pH prostřednictvím skořápek těmto rostlinám jen uškodí.

Hnojení z vaječných skořápek prokazatelně působí jako terapie pro rostliny

Jaké využití jste pro bioodpad ve své kuchyni našli vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články