Proč dávat cibuli do mrazáku: Vydrží déle a při krájení nehrozí žádné slzy

Pokud už nevíte, kam dávat velké zásoby cibule, pak zkuste vsadit na mrazák. Skladování této zeleniny v mrazu má totiž řadu výhod.

Jakmile stonek cibule žloutne, je na čase ji sklidit. Vydrží celou zimu i Zdroj fotografie: Rasbak / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0
                   

Krájení cibule se mnozí bojí. Přestože je základem kuchyní po celém světě, je známá svými slzotvornými vlastnostmi. Starý trik, který moderní kuchaři znovu objevili a přijali, však nabízí řešení, které se zdá být až příliš dobré na to, aby bylo pravdivé: cibuli jednoduše zmrazte, jak radí web NašeZahrada. Tato metoda nejenže jako zázrakem odvane všechny vaše slzy, ale také zachová chuť a vůni této základní zeleniny.

Proč mrazit cibuli?

Cibule se v kuchyni vyskytuje běžně, ale její trvanlivost může být omezená. A to především teď v zimních měsících, kdy už jsou zásoby v obchodech evidentně přestárlé. Osobně vždy kupuj jen množství, které do dvou dnů spotřebuji – později se skoro jistě zkazí. Zmrazení ovšem tuto dobu výrazně prodlužuje, takže ji můžete skladovat i několik měsíců, aniž by to bylo na úkor čerstvosti nebo chuti.

Krájení bez slz

Tím však výhody mrazení cibule nekončí. Při krájení cibule se uvolňuje hlavní dráždivá látka, syn-propanethial-S-oxid, která způsobuje, že si u této činnosti obvykle pěkně popláčeme. Zmrazení cibule zpomaluje uvolňování těchto sloučenin a umožňuje vám krájet zcela bez slz (a obvykle tedy o to rychleji). Navíc mrazení cibule také uchovává její chuť a živiny. To znamená, že i po několika měsících budou vaše pokrmy stále těžit z plné, výrazné chuti čerstvé cibule spolu s jejími zdraví prospěšnými účinky.

Chléb vydrží čerstvý klidně celý rok, stačí ho jen zamrazit

Jak zmrazit cibuli

Zmrazování cibule je jednoduché a nevyžaduje žádné náročné vybavení ani přípravné kroky, jako je třeba blanšírování. Zde je návod, jak na to:

  • Cibuli oloupejte a nakrájejte podle toho, jak ji obvykle používáte v receptech – na kostičky, plátky nebo na kolečka.
  • K uskladnění nakrájené cibule použijte pevné sáčky do mrazničky. Tyto sáčky jsou pro mrazení vhodnější než běžné plastové sáčky, protože jsou silnější a odolnější. Před uzavřením se snažte ze sáčků odstranit co nejvíce vzduchu, abyste zabránili spálení v mrazničce a ušetřili místo.
  • Pro větší pohodlí rozdělte cibuli na porce, které obvykle používáte při vaření. Takto můžete snadno nabrat správné množství, aniž byste museli rozmrazovat celou dávku.
Ano, i cibule se dá jednoduše zamrazit a uchovat tak dlouhou dobu. Stačí se jen držet několika šikovných kroků. iZdroj fotografie: Freepik
Ano, i cibule se dá jednoduše zamrazit a uchovat tak dlouhou dobu. Stačí se jen držet několika šikovných kroků

Karamelizace ve velkém

Pokud jste příznivci karamelizované cibule, zvažte její přípravu ve velkém, jak radí web iReceptář. Pomalu smažená karamelizovaná cibule se výjimečně dobře mrazí a lze ji skladovat ve vaničkách na led pro snadné porcování. Po zmrazení kostky vyjměte a uložte je do sáčku v mrazničce pro budoucí použití.

A pokud na mrazení cibule před jejím použitím nemáte čas, zkuste jiný z tipů Chalupářů-Zahrádkářů: nůž před jejím krájením potřete citronovou šťávou. I ta vás dokáže nepříjemných slz velmi rychle zbavit.

Jak cibuli skladujete během zimy vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články