Prababička dávala za dveře kousky citronu: V dětství jsem to nechápala, dnes na lidovou taktiku nenechám dopustit

Přírodní osvěžovače vzduchu neškodí vašim dýchacím cestám ani domácím mazlíčkům. Vyrobit si je můžete i sami doma.

i Zdroj fotografie: Freepik / BDaniel / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Péče o krásný a provoněný byt obvykle nebývá nijak snadná, a právě proto je třeba najít prostředky, díky nimž si můžete vše maximálně usnadnit. Stačí jen vsadit na generacemi prověřené triky, které udrží od vašeho domova dál všechny nepříjemné pachy i potenciální škůdce. A jedním z takových prostředků je i citron. Pokud ho nakrájíte a zkombinujete s několika užitečnými pomocníky, může vám v domácnosti opravdu prospět.

Funkce citronu za dveřmi

Citron v sobě obsahuje řadu užitečných látek. Ceněn je především jeho vysoký obsah vitamínu C. Tento vitamín působí jako antioxidant, a to především na vaši pokožku, v níž účinně brání buňky před útokem negativně působících volných radikálů. A velmi podobnou funkci mají v citronu i hojně se vyskytující flavonoidy (zejména pak dva – diosmin a hesperidin). A v citronu je přítomen také vitamín, a spolu s ním i vitamín E, vápník a draslík.

Všechny tyto látky přispívají k pozitivnímu působení citronu. Do vzduchu se z něj pak uvolňují ještě éterické oleje a silice, které pomohou domácnost krásně provonět a dodají atmosféře onu vysoce ceněnou útulnost domova. Pokud rozkrojený citron umístíte za dveře například na vhodném talířku, bude se tato vůně šířit jakýmkoliv jejich pohybem do okolního prostoru. A to se rozhodně cení.

Působení citronu lze vylepšit

Citron samotný sice obsahuje mnoho užitečných látek, ale obvykle vysychá mnohem rychleji, než bychom si přáli. Proti tomu však existuje snadná pomoc. Stačí ho rozkrájet a položit do velkého papírového košíčku na muffiny, který jste předtím navlhčili éterickým olejem, nejlépe také s citrusovou vůní. Ale musí jít opravdu o olej kvalitní, s označením éterický nebo esenciální. Jiné vonné nebo aroma oleje takové účinky nemají. Navíc jsou syntetické a zdraví mnohdy právě neprospívají.

Účinky citronu v domácnosti iZdroj fotografie: Depositphotos

Citron poté do tohoto košíčku vložte a v horní části ho dobře spojte gumičkou. Tím zabráníte možnému pronikání škůdců k dužině ovoce. V zimě může jíž především o ovocné mušky, v létě pak třeba i o mravence, kterým citrusy poměrně chutnají. Citron má totiž v sobě opravdu velké množství cukru, ovšem tuto jeho vlastnost kvůli přítomnosti velkého množství kyselin obvykle nevnímáme. Mravenci si to však uvědomují velmi dobře. Tento aromatický pomocník vám vydrží asi týden, poté je třeba vyrobit nového.

Účinky citronu v domácnosti

Ovšem citron neslouží jen k ovonění prostoru. Naopak. Má i velmi dobré čisticí účinky. A ty se ještě prohloubí, pokud použijte kyselinu citronovou. Skvěle pomůže třeba při čištění koberce. Ideálně funguje v kombinaci s mýdlem na praní A jak ji použít? Naneste trochu mýdla na houbu namočenou v horké vodě, a poté jí ještě jemně posypte kyselinou citronovou. Nakonec tyto čisticí pomocníky dobře rozetřete na koberec a odstraňte z něj všechny nečistoty. Nakonec vše setřete navlhčenou textilií.

Jaké jsou vaše tipy na osvědčené přírodní úklidové prostředky?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články