Žlutá orchidej je ze všech ta nejlepší: Staří čínští mniši se řídili podle feng-shui, zmíněná barva přináší do domova štěstí a blahobyt

Při nákupu čerstvých květin v květinách obvykle věnujete pozornost jejich rozmanitosti a počtu poupat. Ale zaměřit byste se měli i na barvu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Když si pořizujete orchidej, obvykle si její barvu vybíráte podle toho, jak moc se vám ta která líbí. Ovšem měli byste se na ni zaměřit ještě z jednoho důvodu – barva jejích květů totiž dokáže působit na naše okolí a do domácnosti tak může pozvat různé pozitivní (ale někdy i negativní) věci.

Co přináší žlutá orchidej

Podle učení feng-shui, které pochází ze staré Číny, by měla žlutá barva přinášet domů blahobyt a štěstí. Je také výrazem vřelých přátelských a rodinných vztahů, což se hodí vědět ve chvíli, kdy byste ji chtěli někomu darovat. Jde o vhodný dárek vaší matce, babičce, příteli a kolegovi. Lze ji ovšem vnímat i jako poděkování za dobrý vztah.

Bíle kvetoucí orchidej

Bílá barva je u nás vnímána jako symbol čistoty a nevinnosti, ovšem ve východních zemích je považována za barvu smutku. Je proto zvykem dávat kytice nebo květiny kvetoucí ve světlých barvách zejména mladým dívkám, nevěstám a mladým maminkám. V takovou chvíli se uplatňují jako symbol svěžesti a krásy. Do domu přináší mír a harmonii. Ovšem bílé kytice nebo bíle kvetoucí orchidej či jiné květiny nejsou vhodné pro starší lidi.

Orchidej s oranžovým květem

Pokud byste si chtěli pořídit Phalaenopsis, pak u ní jasně oranžový květ nenajdete, u jiných druhů orchidejí ho však sehnat lze. A co znamená? Symbolizuje duchovní sílu, hrdost a majestát moci, takž pokud chcete upevnit postavení své rodiny ve společnosti, pak si určitě pořiďte oranžové květiny. Koneckonců, kytice v jasně oranžových tónech se používají k propagaci, jako výraz obdivu k tvůrčímu úspěchu a také v případech, kdy chtějí lidé popřát příjemci květin hodně štěstí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Červené květiny v domácnosti

Jasně červená barva jakýchkoliv květin vždy hovoří o vášni, touze a silných pocitech, proto je běžné dávat manželkám a partnerkám kytice v červených tónech. V některých případech však mohou červené květy symbolizovat vnitřní svobodu, sílu ducha a vůli zvítězit. Hodí se tedy skvěle do vaší pracovny, kde potřebujete trochu toho povzbuzení a inspirace. A pokud je chcete darovat, můžete jejich prostřednictvím také poblahopřát k důležitému úspěchu.

Růžová orchidej a její symbolika

Růžové květy vypovídají o něžných citech, rodící se lásce a dojemné péči. A totéž dokážou přinést i do vašeho domova. Přitahují lásku a něhu a dokážou podpořit rodící se vztah matky a dítěte. V těchto případech vybírejte rostliny s velkými květenstvími, tedy nikoli například drobnokvěté nebo miniaturní orchideje.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Fialová orchidej a její význam

Tato nádherná barva je obvykle spojena s majestátností, důstojností a smyslností. Všechny odstíny fialové jsou vhodné pro zralé ženy, tedy třeba pro maminky, tchyně, kolegyně nebo učitelky. Naopak k mladým dívkám se nehodí. Přitahují do domu cílevědomost, úspěch a lepší mezilidské vztahy. A není bez zajímavosti, že fialové květy jsou i skvělým dárkem pro muže všech věkových kategorií.

Jaké orchideje si domů pořídit

Nejoblíbenější jsou orchideje rodu Phalaenopsis alias můrovce, které se pyšní velkými, sytě barevnými květy. Ovšem dobře vám při minimální péči poroste katleja Dowova (Cattleya dowiana) pocházející z tropické Kostariky, člunatec (jinak zvaný Cymbidium), stromobytec (Dendrobium) nebo třeba tibetská orchidej Pleione.

Jak správně věnovat květiny a čemu se vyhnout

Na základě jakých kritérií si vybíráte orchidej na parapet?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články