Existují přírodní způsoby, které vám pomohou vypořádat se s pesticidy na ovoci a zelenině. Stačí je správným způsobem omýt.
Omývání ovoce jen obyčejnou vodou není příliš účinné. Zbavíte ho sice povrchových nečistot, ale ty, které se už stihly takříkajíc zažrat do slupky, na nich pořád zůstanou. Jde především o nejrůznější pesticidy a další chemické látky. Pokud je ovšem nechcete konzumovat, existuje opravdu snadná pomoc. Vybrat si můžete celkem z pěti přírodních pomocníků, kteří vám pomohou zkrotit chemikálie na ovoci a zelenině.
Jedlá soda na ovoce
Omývání ovoce a zeleniny roztokem obyčejné jedlé sody umožňuje nejúčinněji odstranit pesticidy z povrchu ovoce. Najdete je tam i ve chvíli, kdy si v obchodě koupíte dokonale čistá a nablýskaná jablíčka nebo třeba hrušky. Řada velkých producentů totiž ovoce pouze omyje, aby je zbavili nečistot, ale na odplavení chemikálií už jen samotná voda nestačí. A jak k tomuto účelu použít jedlou sodu? Jednoduše.
Jedlou sodu promíchejte ve vodě v poměru 1 polévková lžíce sody na 1,5 litru vody. Vložte ovoce nebo zeleninu do hluboké mísy, umyvadla nebo hrnce a zalijte ho tímto roztokem. Počkejte 12 minut, sceďte a opláchněte produkty čistou vodou. Nyní jsou vhodné ke konzumaci.
Proč mýt zeleninu mírně osolenou vodou
Lékař doporučují vždy omývat zeleninu a ovoce koupené v obchodě, abyste se zbavili bakterií a dalších nepříjemností. K tomu však obvykle nestačí jen omýt zakoupené produkty pod tekoucí vodou – mnohem lepší je přidat do litru vody lžičku soli a ovoce a zeleninu do roztoku na chvíli namočit. Sůl pomůže zabít choroboplodné zárodky a částečně odplaví také pesticidy.
Bílý ocet na mytí ovoce
Ovoce a zeleninu byste naopak nikdy neměli mýt prostředkem na nádobí nebo mýdlem, a to zejména tím toaletním. Zůstanou na nich částečky mycího prostředku, které nelze příliš dobře smýt – budou vás tedy obtěžovat svou chutí. Pokud spěcháte, postříkejte produkty bílým octem a počkejte dvě minuty. Poté je nutné ovoce a zeleninu omýt pod silným proudem tekoucí vody.
Jedlá soda a citron
Pokud chcete mít skutečnou jistotu, přidejte do prvního receptu ještě pár kapek citronu. Dobu působení je pak možné i o několik minut zkrátit. Nakonec co nejvíce očistěte plody třeba kartáčkem a ještě odstraňte slupku. Tak budete mít skutečnou jistotu, že žádné pesticidy nezkonzumujete. Právě pod slupkou jich totiž bývá nejvíce.
Roztok z obyčejného octa
Posledním jednoduchým způsobem je použití octa nikoli v rozprašovači, ale v roztoku. Na jeden litr vody budete potřebovat 2 lžičky jakéhokoliv octa. Ovoce a zeleninu ošetříte jejich ponořením asi na 15 minut do roztoku, poté je třeba omýt vše pod tekoucí vodou. Pokud trpíte alergiemi, nebude od věci namočit dovezenou zeleninu a ovoce na hodinu do studené vody a teprve poté ji vykoupat v octě. Může se tak vyplavit řada nežádoucích látek.