Obrovské chyby, které zkracují životnost vaší pračky: Bezkonkurenční tipy, jak ji udržet funkční po dobu 20 let bez drahých oprav

Aby pračka sloužila dlouhou dobu, je třeba o ni správně pečovat. A k tomu patří i nutnost ponechat její dvířka po dokončení praní otevřená.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Také máte ve zvyku vždy po skončení pracího cyklu ze své pračky vytáhnout prádlo a pak přístroj jednoduše zavřít a nechat ho tak až do dalšího použití? Pak se tento zlozvyk rychle odnaučte. I když vám otevřená dvířka pračky mohou v koupelně trochu překážet, je třeba to na chvíli překonat. Pokud totiž pračku nenecháte po doprání odvětrat, velmi rychle se v ní rozmnoží bakterie.

A to poznáte snadno – podle nepříjemného zápachu. Velmi dobrým nápadem je také vytření bubnu pračky do sucha, a to včetně gumového těsnění, kde se vlhkost drží nejvíce. Jde o úkon, který vám zabere nanejvýš jednu minutu, ale opravdu se vyplatí.

Lidové způsoby čištění pračky

Pokud se u vás tento nepříjemný problém s bakteriemi přesto vyskytne, vsaďte na osvědčené techniky čištění pračky. Skvěle dokáže pomoci i obyčejný ocet. A jak ho použít? Do zásobníku na prací prostředek nalijte 250 ml octa a zapněte pračku na co nejdelší a nejteplejší program. Kyselina octová dokáže velmi rychle odstranit vodní kámen z jakéhokoliv povrchu a při občasném použití ani nehrozí poškození pryžových těsnění.

Ale vsadit můžete i na čištění kyselinou citronovou. Na jeden prací cyklus jí budete potřebovat asi 120 gramů. A jak postupovat? Jednoduše nasypte krystaly kyseliny do zásobníku na prací prášek a zapněte prací cyklus na 1 hodinu (měl by mít teplotu okolo 60 °C). Tím vyčistíte od usazenin nejen topné těleso, ale i buben pračky.

iZdroj fotografie: Freepik

Jak vyčistit prostor pod těsněním

Smíchejte bělidlo (postačí vám třeba obyčejné Savo – může být i bezchlórové) a teplou vodu v poměru 1 : 1. Touto směsí navlhčete hadřík a pečlivě otřete všechny plochy pod pryžovým těsněním. Pokud se nečistoty obtížně odstraňují, nechte hadřík položený nebo zastrčený na inkriminovaném místě po dobu půl hodiny a poté znečištěná místa vydrhněte starým zubním kartáčkem.

Jak vyčistit zásobník na prášek

Jestliže se na tomto místě i po opakovaném mytí povrchu tvoří plísně nebo se na něm ve zvýšené míře usazují nečistoty, musíte ihned zasáhnout. Během procesu praní se totiž všechny choroboplodné organismy dostanou do bubnu na prádlo. A to rozhodně nechcete. Je proto důležité zásobník čas od času vyjmout celý ven, ponořit ho do vody se saponátem a důkladně ho očistit od všech nečistot.

Pro účinnou dezinfekci této vaničky použijte čistič na záchodovou mísu. Jednoduše nalijte 20 až 30 ml čisticí kapaliny do nádoby a nechte ji 1 až 2 hodiny působit. Poté zásobník opláchněte čistou vodou. Tento postup doporučujeme opakovat po každém 5. praní. Budete si tak moci být jistí, že do vaší pračky žádné škodlivé mikroorganismy opravdu nepronikají.

Víte, jak správně prát? Seznamte se s několika tipy, které jste dodnes určitě neznali

Jak se o svou pračku staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články