Kdo zavírá dveře od pračky, ten dělá obří chybu: Nesnesitelný zápach a snížení životnosti jsou těmi nejmenšími problémy. Co radí výrobci?

O pračku je třeba se řádně starat, aby bez potíží sloužila po dlouhou dobu. A patří k tomu i znalost zavírání dvířek.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Pračka je dnes už tak běžným spotřebičem, že se nad jejím správným použitím téměř nepozastavujeme. To je ovšem velká chyba. Někdy totiž může i o poměrně nenápadný úkon, jako je například zavírání dvířek u pračky, rozhodnout o kondici vašeho spotřebiče na dlouhá léta.

Proč nezavírat dvířka u pračky

Také jste zvyklí po doprání prádla vždy dvířka od pračky zavřít? Například proto, že se vám v koupelně pletou nebo jednoduše proto, že máte obavu, aby se o ně někdo nezranil? Radíme vám dobře – nedělejte to.

Zavřením dvířek totiž připravujete pračku o možnost dostatečného vyschnutí po ukončení cyklu. A pokud v ní zůstane nějaká vlhkost, povede to velmi rychle k rozvoji plísní a dalších negativních jevů. Pračka může poté nepříjemně zapáchat a praní prádla v ní rozhodně nebude hygienické.

Doporučují to i výrobci

Pokud si ovšem myslíte, že jde o nějakou novinku novodobých zpovykaných bydlenek, pak se pletete. Naopak – stačí se podívat do návodu, který se k pračce běžně dodává. I v něm je napsáno, že výrobce doporučuje ponechávat dvířka u pračky co nejčastěji a co nejdéle otevřená. A nezáleží při tom na tom, zda je o pračku s bočním či horním plněním.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Co dělat proti zápachu v pračce

Ovšem i pokud toto opatření aplikujete pravidelně, nemusíte se vám problémy zcela vyhnout. Někdy se totiž zápach v pračce objeví i tak. A co proti tomu dělat? Pro začátek ji po každém praní pečlivě vytřete. A to především v oblasti okolo gumového těsnění. Postačí vám hadřík namočený v lihu, octu nebo jiné dezinfekci.

A nezapomeňte také pravidelně vymývat zásobník na prací prášek aviváž. Bohatě postačí, když ho jednou za měsíc vytáhnete a ponoříte na půl hodiny do vlažné vody. Nakonec ho stačí jen osprchovat, osušit a vrátit.

Jak vyčistit pračku snadno a rychle. Návod na odstranění zápachu z pračky

Jaké jsou vaše triky pro péči o domácí spotřebiče?

Zdroj: Gardener,
Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články