Bez aviváže si řada lidí neumí praní prádla vůbec představit. Existují však důvody, kvůli nimž byste ji u některých typů prádla používat neměli.
Při praní není použití aviváže vždy tak nutné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Naopak, v některých případech může vašemu prádlu i uškodit. Kdy tedy aviváž do pračky nikdy nedávat a čím jí v případě potřeby skvěle nahradit? Návod je velmi jednoduchý.
Ručníky si s aviváži nerozumí
Aviváž se stará o to, aby bylo prádlo krásně hebké a měkké na dotek. Bohužel také částečně ovlivňuje jeho savost, což je u některých typů textilu vyloženě nežádoucí. Jde především u ručníky neb osušky, které sice musí být hebké, ale zároveň musí i dostatečně nasávat tekutinu. Prát je s aviváží tedy rozhodně není vhodné. Ovšem co použít místo ní, aby byla zaručena jejich měkkost a hebkost?
Kuchyňský ocet místo aviváže
Prvním vhodným pomocníkem je obyčejný ocet. Je úplně jedno jaký použijete. Můžete buď vsadit na ten klasický kvasný nebo lihový, anebo třeba na ten jablečný či například rýžový, který vám v kuchyni zbyl a vy už nevíte, co si s ním počít. K praní ručníků a osušek budete potřebovat jeden šálek. Po vyprání bude vaše prádlo vonět svěžestí – po octu nebude zaručeně ani památky.
Jedlá soda místo aviváže
Další vhodnou možností je docela obyčejná jedlá soda. I ta totiž dokáže odstranit nejrůznější usazeniny z textilních vláken a napomáhá tak hebkosti vašeho textilu. A velmi dobře se uplatní i v případě, že bojujete ve své domácnosti s tvrdou vodou, která kvůli vysokému obsahu minerálů zanáší nejenom textilie, ale i samotnou pračku.
A jak používat jedlou sodu při praní prádla? Do zásobníku na prací prášek přidejte ke klasickému pracímu prostředku i dvě vrchovaté lžíce jedlé sody. Nic dalšího potřebovat opravdu nebudete, jedlá soda totiž rozpustí všechny negativně působící usazeniny a vaše prádlo zanechá měkké. Opět bude vonět čistotou a svěžestí.