Proč nikdy nezalévat okurky a rajčata večer: Dojde k přebytku vláhy a plody začnou vlivem teplotních změn praskat

Pokud vám rajčata a okurky ještě před utržením praskají, nejspíš bude na vině suchá půda. Zaměřte svou pozornost na zálivku.

Proč nikdy nezalévat rostliny studenou vodou – zkazí úrodu i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Rajčata a okurky patří bezesporu mezi nejoblíbenější plody léta. Tak vysoké přízní se těší především pro svou sladkou a šťavnatou chuť, díky které jsou dokonalou přílohou a dochucovadlem téměř jakéhokoliv pokrmu. Úplně ty nejlepší plody jsou ty, která si sami vypěstujete na vlastní zahrádce. Aby však byla vaše úroda co největší, měli byste věnovat pozornost péči o ně, jak píše například web NašeZahrada.

Na co se zaměřit při pěstování rajčat

Bohatou úrodu plnou lahodných plodů si zajistíte tak, že pro rostliny vytvoříte ideální životní podmínky. Ze všeho nejdůležitější je zajistit jim dostatek slunečního světla, tepla, vody a potřebných živin. Z tohoto důvodu většina zahradníků dává přednost jejich pěstování ve skleníku, kde je mnohem snazší zajistit jim stabilní prostředí. Důležitou roli však hraje taky dostatečná zálivka vodou a hnojení vhodnými hnojivy.

Bělení stromů na podzim: Vápno a síran měďnatý pomohou

Když praská kůra u ovocných stromů: Bez zásahu můžete přijít o úrodu v příští sezóně

Nejčastější neduhy rajčat

Tyto plodiny se řadí mezi náročnější na pěstování a někdy dokážou pěkně potrápit i opravdu zkušené zahradníky. I úplný začátečník si však může v létě vychutnat svoji sklizeň, pokud si dá na určité věci pozor. Důležité je ochránit rostliny před nemocemi, houbovými chorobami, plísněmi a škůdci, které vás mohou snadno o celou úrodu připravit. Dalším častým problémem je podle webu iReceptář také žloutnutí listů nebo praskání plodů.

Praskání rajčat a okurek můžete snadno předejít, pokud se vám podaří odhalit příčinu tohoto problému. Zjistěte, jak s ním snadno zatočit. iZdroj fotografie: Depositphotos
Praskání rajčat a okurek můžete snadno předejít, pokud se vám podaří odhalit příčinu tohoto problému. Zjistěte, jak s ním snadno zatočit.

Proč plody rajčat a okurek praskají

Častým viníkem bývá nedostatečná zálivka a suchá půda v záhonu, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali, avšak neexistuje univerzální postup, kterým byste se měli řídit. Vše záleží na typu půdy, podnebném pásmu a počasí. Důležité je rostliny zalévat rovnoměrně tak, aby byla zemina vlhká, ale ne podmočená, což by způsobilo uhnívání kořenů. Mezi jednotlivými zálivkami ji nechte vyschnout. Jakmile bude horních 23 cm suchých, opět rajčata zalijte vodou. A zalévejte večer – vyhnete se tak prudkým výkyvům teplot v půdě, které vše ještě zhoršují.

Praskání plodů rajčat – příčiny

Jak řešíte praskání rajčat a okurek vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články