Co dělat, když máte stále zelená rajčata, zřejmě nedostávají dostatečnou zálivku

Péče o rajčata je zvláště v tomto období velmi důležitá. Například bez nedostatečné zálivky vám budou dozrávat jen málo nebo vůbec.

Zelená rajčata zčervenají okamžitě, zajistí to obyčejná sůl i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V červenci začíná sezóna rajčat a je to doba, kdy byste měli na svých rostlinách (ať už byly na záhon či do skleníku vysazeny kdykoli) začít pozorovat červené plody. Pokud však vaše rajčata nedozrávají a zůstávají stále tvrdošíjně zelená, je to znamení, že něco není v pořádku. A není třeba hned vinu svádět na škůdce, dost možná jste se o tento stav přičinili i vy, a to svou nesprávnou péčí.

Jak pěstovat rajčata

Rajčata vyžadují slunné, před větrem chráněné místo, aby se jim dobře dařilo. Pro správný růst potřebují teplo, optimální teplota se pohybuje v rozmezí 18 až 25 stupňů Celsia. Chladná období i nadměrné teplo jsou pro jejich vývoj nepříznivé. Zásadní je pěstovat je v dobře propustné, teplé a úrodné půdě.

Důležité je také správné hnojení, přičemž se doporučuje interval přihnojování každých 10 až 14 dní. Můžete použít specializovaná hnojiva pro rajčata nebo i domácí hnojiva, například kopřivový hnůj. Pokud však tohle všechno dodržujete a rajčata vám přesto nezrají, pak může být problém někde jinde.

Jak na opylení rajčat iZdroj fotografie: Depositphotos

Proč vám nedozrávají rajčata

Zpomalené dozrávání rajčat není vždy důsledkem pěstitelských chyb. Plody mohou zůstat zelené delší dobu kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám. Pokud je příliš chladno (pod 18 stupňů Celsia) nebo příliš horko (kolem 30 stupňů Celsia), plody mohou přestat produkovat lykopen, což je pigment zodpovědný za jejich červenou barvu. Jestliže je však počasí optimální, pak rajčata pravděpodobně nedozrávají z jednoho z následujících důvodů:

  • Vybrali jste si exotickou odrůdu: I když je lákavé pokoušet se pěstovat unikátní odrůdy rajčat, ne vždy to vyjde. Některé odrůdy se totiž zdejším podmínkám přizpůsobují velmi špatně.
  • Přerostlé nebo stresované rostliny: Správný výběr odrůdy je zásadní. Pokud rostlina vynakládá příliš mnoho energie na růst a tvorbu pozdních květů, nemusí jí zbýt dostatek zdrojů na změnu barvy plodů.
  • Nedostatek slunečního světla: Rajčata potřebují ke zdravému vývoji nejméně 7 hodin slunečního světla denně.
  • Nedostatečná zálivka: Rajčata milují vodu, proto jí nešetřete. Zalévejte je vydatně brzy ráno nebo večer a dávejte pozor, abyste nenamočili listy.
Velké masité rajče iZdroj fotografie: Pixabay

Roli mohou sehrát i nemoci

Nejčastější chorobou rajčat v našich podmínkách je fyziologická hniloba konce květu způsobená nedostatkem vápníku. Projevuje se černými skvrnami na plodech a obvykle stačí dva až tři týdny správného hnojení a vše je v pořádku. A potíže mohou způsobovat také mšice – proti nim se pojistěte vhodnými postřiky. A nezapomeňte je také správně stříhat a zaštipovat, vyplatí se to.

Co můžete udělat pro dozrání rajčat

Pokud se s tímto problémem setkáte během léta, pravděpodobně ho ještě stihnete vyřešit. Ovšem, bude-li vás trápit nedozrávání rajčat až na konci sezóny, pak je třeba docela jiný zásah. V takové situaci můžete zkusit zelená rajčata sklidit a dát je do mísy s banány, jablky nebo zralými červenými rajčaty. Přítomnost těchto plodů může proces zrání urychlit.

Jaké problémy trápí při pěstování rajčat vás?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články