Jak správně tvořit keře rajčat: Pár střihnutí nůžkami zařídí vyšší úrodu

Zajistěte si bohatou úrodu rajčat jejich správným prostřiháváním. Takto budete moci v létě sklízet velké plody plné šťavnaté chuti. Vyzkoušejte také tento jednoduchý trik.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rajčata jsou hitem každého léta, a proto čím větší úroda, tím lepší. Abyste si mohli vychutnat opravdu velkou sklizeň, měli byste při pěstování dodržovat tato jednoduchá pravidla. Přestože někdy potrápí i zkušené zahradníky, zvládne si svou úrodu vypěstovat i úplný začátečník. Pusťte se do zahradničení a užijte si vlastní přísun lahodné a čerstvé zeleniny.

Proč prostřihávat rajčata

Při pěstování rajčat je velmi důležité udržovat keře zdravé a vitální, jedině tak budou mít dostatek síly a energie, aby mohly ve velkém plodit. Hlavním úkolem pravidelného prostřihávání je odstraňovat přebytečné výhonky. Vždy se zaměřte na ty kousky, které jsou vážně poškozené, nemocné nebo napadené. Rostlina jimi zbytečně přichází o svou energii, kterou lépe využije jinak. To ovšem neplatí pro rajčata keříková, těm naopak tato praktika škodí.

Pěstování rajčat ve skleníku

Mnoho zahradníků dává přednost tomuto způsobů pěstování rajčat, protože je jednodušší zajistit jim uvnitř lepší podmínky. Mají zde více vlhkosti a menší výkyvy teplot. Zároveň je zde však mnohem méně místa, proto byste rostliny neměli zbytečně zatěžovat přebytečnými výhonky a ubírat tak cenné místo jiným druhům. Zpravidla by každý keř neměl mít více než jeden až dva zdravé a vitální výhonky.

Vhodní rostlinní sousedé iZdroj fotografie: Freepik

Pěstování rajčat ve venkovním záhonu

V otevřeném prostoru mají rostliny mnohem více místa ke správnému růstu i vývoji, proto můžete na jednom keři ponechat klidně tři až čtyři výhonky. Důležité však je, aby měly všechny zajištěný dostatečný přísun světla a vzduchu, protože bez nich se neobejdou. Z toho důvodu byste měli jednotlivé rostliny sázet alespoň ve vzdálenosti 40 cm.

Na co si dát při pěstování rajčat pozor

Velmi důležitou roli hraje také správná péče. Aby vám prospívala a plodila, musíte jim kromě základních životních podmínek zajistit i dostatečný přísun vody a pravidelně doplňovat zásoby potřebných živin. Mimo to je potřeba je ochránit před mlsnými škůdci, kteří vás během chvilky dokážou o celou úrodu připravit. Stejně tak různé nemoci, houbové choroby nebo plísně.

Návod na zaštipování rajčat pro začátečníky

Jak prostřiháváte keře rajčat vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články