Proč prádlo po vyprání zapáchá: Na vině může být režim rychlého praní

Jestliže vaše prádlo po vyprání nevoní tak, jak byste si nejspíš představovali, pak zrevidujte používané postupy. Možná budete překvapeni.

i Zdroj fotografie: abcMedia.cz
                   

Pračky jsou bezpochyby moderním technologickým zázrakem, přesto mohou být tyto spotřebiče občas spíše zdrojem problému než jeho řešením. Možná už i vás někdy potrápil nepříjemný zápach, který zůstává na čerstvě vypraném oblečení. Co ho způsobuje?

Problémy krátkých programů

Problém velmi často vzniká v důsledku opakovaného praní oděvů při velmi oblíbených rychlých nastaveních, které je obvykle vyperou do dvou hodin. Tato nastavení sice slouží praktickému účelu, protože šetří vodu a snižují spotřebu energie, ale často se při nich používají nižší teploty. Takovéto praní však může neúmyslně podpořit množení bakterií a mikroorganismů v samotné pračce, jak informuje web CandyHome.

Těmto bakteriím se ve vlhkém a chladném prostředí pračky dobře daří, což vede k nepříjemnému zatuchlému zápachu, který se přenáší na oblečení. Proti tomu lze účinně bojovat občasným spuštěním pracího cyklu při minimální teplotě (60 stupňů Celsia), který tyto mikroorganismy a další patogeny velmi účinně eliminuje. Tento postup údržby by se měl v ideálním případě provádět každé 3 až 4 týdny, aby pračka zůstala čistá a bez zápachu. Chalupáři-Zahrádkáři také radí, jak octem prodloužit životnost pračky nebo proč je nutné po praní otevírat dvířka. Obojí je opravdu důležité.

Když nepomůže ani aviváž

Někdy však prádlo po vytažení z pračky voní příjemně, ale tato vůně po jeho usušení zmizí – i tady je však možné odhalit příčinu. Například při použití sušičky mohou vyšší teploty způsobit ztrátu vůně a totéž platí i pro sušení prádla na příliš silném slunci, jak informuje web ProŽeny. V takovém případě je třeba prádlo provonět dodatečně. „Já používám lžičku aviváže, rozmíchané společně se lžičkou octa ve 250 ml vody. Prádlo s tím nastříkám a ono nejen získá krásnou vůní, ale také se trochu vyrovná,“ radí čtenářka Jitka N. z Mělníka.

Dalším kritickým aspektem, na který se často zapomíná, je správné dávkování pracího prostředku. Jeho nadbytek se může na první pohled zdát jako záruka čistšího oblečení, ale často vede k přesně opačnému efektu. Zbytky pracího prostředku totiž mají tendenci ulpívat ve vláknech tkaniny i v útrobách pračky, což vede k přetrvávajícímu zápachu. Pamatujte si proto, že méně bývá mnohdy více.

Jak docílit opravdové vůně? Co se v praxi osvědčilo a co byl propadák

Jak se proti zapáchajícímu prádlu bráníte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články