Pavoučí invaze v bytě a domě: Jsou prospěšní, ale čeho je moc, toho je příliš: Odborníci radí, jak zamezit rozmnožení velkých pavoučích kolonií

Hmyz je extrémně citlivý na změny prostředí, a proto se právě na podzim do našich domovů stěhují pavouci častěji.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Většina lidí nereaguje na přítomnost pavouků v domě právě pozitivně. To však neznamená, že je jejich přítomnost veskrze špatná. Co však znamená to, když se ve vašem domě začnou objevovat opravdu velcí pavouci? A je třeba začít panikařit, nebo jde o běžný stav?

Velký pavouk v domě

Obvykle není pohled na velkého a vykrmeného pavouka ničím příjemným. Ale obavy nejsou na místě – ani ti největší zástupci pokoutníků, což bývají právě ti největší pavouci v našich domácnostech, nás rozhodně nemohou kousnout. Naopak – chrání nás třeba před útoky komárů a jiného hmyzu. Co ovšem jejich přítomnost v domě značí?

Pokud najdete jednoho jediného, pak může jít o zatoulaný kus, který se jednoduše nedokázal dostat ven. Ovšem přítomnost více velkých pavouků pravděpodobně znamená, že u vás mají dost potravy. Dost možná se vám doma přemnožil nějaký hmyz, takže byste měli zasáhnout dřív, než dojde ke katastrofě. Rozhodně se tak vyplatí prohlédnout skrytá místa, rohy, spodní stranu matrací apod.

Pavouky láká i zvýšená vlhkost

Tito členovci se často vyskytují v domech s vysokou vlhkostí. Hlavním důvodem tohoto stavu je obvykle špatné větrání nebo jednoduše vlhký sklep. Pokud je v místnosti navíc i málo slunečního světla, pak se pavouci usadí ve všech tmavých koutech a půjdou odtud vyhnat jen obtížně.

iZdroj fotografie: Pixabay

Proč se pavouci stahují domů

Teď na podzim však v mnoha domácnostech nastává doslova invaze pavouků a dalšího hmyzu. A co je její příčinou? Hmyz bývá extrémně citlivý na změny ve svém prostředí, a právě změna intenzity a délky slunečního svitu je pro něj hlavním signálem, který mu říká, že se mění roční období a je tedy třeba si najít nějaký úkryt. Jde o zcela přirozenou reakci. A ne vždy se dovnitř dostávají jen okny.

Proto po návratu domů například z přírody pozorně prohlédněte své oblečení. Ve hře není jen přítomnost klíšťat, ale také pavouků. Mimochodem, pokud rádi sbíráte různé lesní plody jako borůvky nebo ostružiny, pak si nějakého osminohého společníka přinesete domů téměř jistě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Co znamená, když vidíte pavouka

Ovšem pozorování pavouků v domácnosti může i předpovídat budoucnost. Pokud bude například pavouk šplhat po zdi nahoru, pak prý brzy získáte velmi příjemný finanční bonus. Pokud se ovšem naopak vydává dolů, znamená to nějaké selhání. A jestliže ho spatříte prchat podlaze, můžete očekávat změny ve svém životě.

Také se říká, že pokud jste večer spatřili pavouka, musíte si něco přát a vypustit ho do přírody. Ovšem došlo-li k témuž ráno, můžete se „těšit“ na špatné zprávy. Setkání s pavoukem přesně při západu slunce pak prý rozhodně vede k radostným událostem v blízké rodině. Ovšem pokud vám tento hmyz utkal síť v autě přímo nad hlavou, pak jste podle pověsti pod ochranou anděla strážného.

Jak se stavíte k přítomnosti pavouků v bytě nebo domě?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články