Proč se rajčatům nedaří: Špatná půda, nulová podpora a nedostatek prostoru

Rajčata nejsou na péči až tak náročná, jak to vypadá. Několik bodů je však vždy třeba bezpodmínečně dodržet.

Rajčat tolik, že je můžete rozdávat: Božská kombinace popele, hořčičného prášku a vaječných skořápek i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Chutné a často pěstované rajče jedlé, mnohdy nazývané také odborněji lilek rajče (Solanum lycopersicum, syn. Lycopersicon esculentum Mill.) z čeledi lilkovité (Solanaceae) rozhodně nemá svou sezónu hlavního růstu ještě zcela za sebou. Naopak. Když ho budete správně zaštipovat, prodloužíte si sklizeň opravdu na dlouho.

Rajčata potřebují prostor

Praxe odstraňování listů z rostlin, často propagovaná jako prostředek ke zvýšení produkce plodů, s sebou nese rizika, která rozhodně nelze podceňovat. Zatímco prořezávání listů může skutečně přinést výhody, je-li provedeno s jemností a rozvahou, unáhlené nebo přehnané kroky naopak obvykle vedou ke katastrofě, jak píše web ZOOVega.

Jak je to s prořezáváním rajčat

Plošné odstraňování listů z rostlin je všeobecně vhodné až v polovině podzimu – naopak během sezóny tento krok určitě nedoporučujeme. K rychlejšímu dozrávání plodů nepovede – naopak naruší křehkou rovnováhu, která mezi plody a listovím panuje, a vy tak můžete o svou úrodu zcela přijít. Odstraněním příliš mnoha listů navíc vystavíte jemné plody ostrému slunci, což může mít za následek jejich spálení – jev, kdy je slupka plodů poškozena v důsledku nadměrného tepla a světla.

Aby rajčata nebyla napadena hnilobou, pomůže dusičnan vápenatý

Přemokřená půda jim nesvědčí

Rajčata pěstuje většina majitelů zahrad, ne vždy však přesně vědí, jak se o ně starat. Občas je to totiž trochu problém. Rajčata nemají ráda suchou půdu, ale naopak milují suchý vzduch. A to může být trochu problém, protože pokud ho nemají, pak trpí plísněmi, padlím a dalšími nemocemi. Proto je třeba vlhkost zeminy udržovat přibližně v rozmezí 85 až 90%. Jak je na tom vlhkost vzduchu? Ta by se podle webu NašeZahrada měla pohybovat jen okolo 50 %.

Obsah minerálních látek v rajčatových pletivech je přímo předurčuje pro přípravu výživného hnojiva iZdroj fotografie: Freepik
Aby se vašim rajčatům letos dařilo opravdu perfektně, musíte se o ně postarat po všech stránkách. Mnohdy rozhodují detaily.

Co vědět o zálivce rajčat

Jakmile tedy začne na podzim pršet a vlhkost vzduchu se zvýší, pak je třeba přizpůsobit tomu zálivku rostlin. Řiďte se jejich vzhledem. Nedostatek vody na rajčatech je viditelný pouhým okem. Poznáte to tak, že se jejich listy kroutí a opadávají. Přebytek vody je ovšem také okamžitě viditelný, plody zčernají, a nakonec spadnou na zem. Obojí vám může slušně napovědět, co byste měli dělat. Proti plísni pak rajčata ochrání třeba mléko nebo jedlá soda, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali.

Jaké jsou vaše tipy pro urychlení pěstování rajčat?

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články