Proč se vyplatí mít vyvýšené záhony: Lepší v boji se škůdci a žádný plevel

Stále více zahradníků si na zahradě k pěstování rostlin vyrábí vyvýšené záhony. Jejich výhody spočívají především v ochraně rostlin před škůdci, a navíc usnadní spoustu práce.

Plata od vajec určitě nevyhazujte, na zahradě vám dobře poslouží i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vyvýšené záhony velmi elegantně oddělí užitkovou zahradu od okrasné. Přestože jejich výroba zabere trochu času, ve výsledku vám také velmi pomohou. Záhony lze vybudovat do takové výšky, že se nad nimi nebudete muset ani hrbit. Ušetříte tím nejen svá záda, ale také spoustu času. Obdělávání vyvýšených záhonů je často mnohem jednodušší, rychlejší a někteří škůdci se k vašim rostlinám nebudou mít šanci dostat.

Proč si vytvořit vyvýšený záhon

Jednou z největších výhod vyvýšeného záhonu je skutečnost, že jej lze umístit na jakékoliv místo. Nepotřebujete k tomu ani kus půdy nebo hliněné podloží. Vytvořit si vlastní zahrádku tak lze i na betonových panelech nebo dlážděném nádvoří. Abyste zabránili kontaminaci půdy látkami, kterými jsou některé betonové plochy ošetřené, postačí vám fólie nebo jiný materiál pro vytvoření nepropustné vložky.

Na co si dát před výstavbou pozor

I kdybyste vytvořili ten nejlepší záhon s velmi úrodnou půdou, nic vám na něm neporoste, pokud jej špatně umístíte. Jen velmi malé množství druhů se obejde bez slunečního světla. Betonové podloží časem může změnit pH vlastnosti půdy. Z tohoto důvodu je dobré pořídit si vlastní pH tester a půdu v záhonech pravidelně testovat. Tak budete mít jistotu, že se rostlinám bude velmi dobře dařit.

vyvýšený záhon iZdroj fotografie: Depositphotos

Vhodné materiály k použití

Každý materiál, který se rozhodnete pro tvorbu vyvýšených záhonů použít má své klady i zápory. Pokud toužíte po dřevě, sáhněte po cedru. Ten je přirozeně trvanlivější a odolnější vůči hnilobě. Přesto voda a vlhkost na dřevo působí a po několika letech budete muset některé desky vyměnit nebo záhony opravit. Levnou alternativou je pozinkovaná ocel. Nevýhodou je však její rychlé přehřívání na přímém slunci, což může spálit jemné rostliny.

Oblíbeným řešením spousta zahradníků je využití plastu. Tento materiál je lehký a lze jej tak snadno v případě potřeby přemístit. Jeho životnost však oproti dřevu nebo kovu bývá mnohem nižší. Vlivem počasí a výkyvů teplot se časem rozpadne a je potřeba jej nahradit a vyvýšené záhony vyrobit znovu. Navíc stejně jako kov se na slunci snadno rozpálí a poškodí vaše rostliny.

Na co se při tvorbě vyvýšených záhonů zaměřit

Jejich výška by měla být alespoň tak velká, aby se mohly správně vyvíjet kořeny rostlin. Čím budou záhony hlubší, tím méně se o ně budete muset starat, protože dokáží zadržet větší množství vody i potřebných živin. Naplňte je úrodnou zeminou a vytvořte ty nejlepší životní podmínky pro život rostlin. Možná bude potřeba záhonů přidat také pár žížal, které se postarají o rozklad organických zbytků v půdě.

Jak na tvorbu vyvýšeného záhonu

Jaké máte zkušenosti s vyvýšenými záhony vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články