Proč sypat do záchodu sůl: Pomáhá zničit bakterie a neutralizuje nepříjemný zápach

Sůl se nehodí jen k dochucování pokrmů. Naopak. Pokud ji chytře použijete v domácnosti, pomůže vám s rozmanitou údržbou.

Tento prášek stačí spláchnout do záchodu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Udržování čisté a svěže vonící toalety je pro hygienické domácí prostředí zásadní. Na trhu je sice k dispozici nespočet čisticích prostředků, ale někdy jsou nejúčinnější (a obvykle také nejlevnější) ta nejjednodušší řešení.

Čištění potrubí pomocí soli

Pokud zjistíte, že máte ucpanou toaletu, může vám přijít na pomoc sůl. Jak ji použít? Rozpusťte 1/2 šálku soli (buď kuchyňské, nebo kamenné) v jednom litru vody a nalijte ji do odtoku. Nechte ji přes noc odstát a poté propláchněte horkou vodou. Chalupáři-Zahrádkáři sice v minulosti doporučovali pro stejný účel osvědčenou trojkombinaci soli, jedlé sody a citronu, ale pokud máte po ruce jen samotnou sůl, osvědčí se skoro stejně dobře.

Jak při splachování toalety ušetřit až 30 % používané vody: Pomůže správné nastavení plováku

Síla soli aneb o iontech

A proč to celé tak skvěle funguje? Při rozpuštění ve vodě vytváří sůl vysoce polarizované molekulární fragmenty s kladným a záporným nábojem, tzv. ionty. Tyto ionty pomáhají rozpouštět usazeniny a sedimenty, které ucpávají odpadní potrubí i vaši toaletu. Kromě toho také účinně ničí bakterie tím, že narušuje jejich buněčné membrány.

Hledáte rychlý a šikovný trik pro údržbu toalety? Pak si vezměte  k ruce obyčejnou sůl, v jejím případě totiž dokáže zázraky. iZdroj fotografie: Depositphotos
Hledáte rychlý a šikovný trik pro údržbu toalety? Pak si vezměte k ruce obyčejnou sůl, v jejím případě totiž dokáže zázraky

Supersilný čistič odtoků

Potýkáte se s vážně zanedbanou kanalizací? Nedá vám spát nepříjemný zápach a nechce se vám utrácet za drahé čističe? Nebo je kvůli čističce třeba použít nemůžete, stejně jako já? Vyzkoušejte tuto účinnou kombinaci:

  • 1 šálek kuchyňské soli
  • 1 šálek jedlé sody (sodu doporučuje i web AAzdraví)
  • 1 lžička kyseliny citronové

Vše smíchejte ve vhodné nádobě a do toalety nebo ucpaného odtoku nalijte asi 1 polévkovou lžíci. Následně vše zalijte octem a nechte chvíli působit. Po 5 minutách propláchněte horkou vodou. Tento postup opakujte, dokud nebudou všechny nečistoty zcela spláchnuty. Dbejte však na to, aby sůl nepřišla do styku s vodovodní baterií nebo odtokovým zařízením, protože by díky ní mohly rychle zkorodovat. A to byste zcela jistě nechtěli.

Nejuniverzálnější přírodní čisticí prostředky pro celou domácnost

Co používáte k čištění své toalety vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články