Jak při splachování toalety ušetřit až 30 % používané vody: Pomůže správné nastavení plováku

Jak zařídit, abyste při splachování používali až o 30 % méně vody. Stačí, když uděláte jeden jednoduchý krok.

i Zdroj fotografie: Depositpotos / Secretiondon / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Téma šetření je dnes ve většině domácností na pořadu dne prakticky každodenně. Šetřit však nemusíte hned v tisících – mnohdy vám postačí i pár stovek, které vám na konci vyúčtování zůstanou v peněžence. A pokud chcete ušetřit za vyúčtování za vodu, měli byste vsadit na některé šikovné triky, související s používáním toalety.

Jak seřídit plovák v toaletě

Seřízení plováku v toaletě je poměrně jednoduchý proces, který by měl pomoci zajistit, že voda v nádržce toalety dosahuje správné úrovně, což pomůže zabránit jejímu plýtvání. Odstraňte kryt nádržky z toalety a odložte ho. Poté zkontrolujte úroveň vody v nádržce a ujistěte se, že je správná. Správná úroveň vody by měla být asi 2,5 až 5 cm pod okrajem přepadového otvoru. Zkontrolujte nastavení plováku. Pokud je plovák příliš vysoko, může to způsobit, že voda bude stále téct.

Pokud je plovák naopak příliš nízko, voda se nemusí plnit dostatečně, takže budete muset toaletu splachovat vícekrát. Nastavte plovák tak, aby byl na správné úrovni. Pokud potřebujete upravit plovák, nejprve vypněte přívod vody do nádržky toalety. Pak uvolněte spojení mezi plovákem a ventilem a posuňte plovák nahoru nebo dolů podle potřeby (otáčením šroubku směrem doleva ho posunete dolů a naopak). Pak opět připevněte plovák ke spojení.

Nezapomeňte vše otestovat

Po dokončení seřízení plováku opět zapněte přívod vody a nechte nádržku naplnit vodou. Spláchněte a otestujte, zda je nastavení plováku správné, a pokud není, pak tento postup úpravy a testování zopakujte. Jakmile je nastavení plováku dokončeno a voda v nádržce dosahuje správné úrovně, připevněte kryt nádržky zpět na své místo a máte hotovo. Správně seřízení plováku může př každém spláchnutí ušetřit až 30 % vody.

Jak seřídit toaletu, abyste při splachování použili méně vody iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak šetřit vodou při splachování toalety

Existují však i další způsoby, které vám pomohou s úsporou v této oblasti. Do nádrže můžete umístit PET lahev plnou vody, abyste snížili množství vody použité při každém spláchnutí. Mějte však na paměti, že to může ovlivnit účinnost spláchnutí. Pokud voda nezasáhne všechny oblasti mísy, budete muset spláchnutí zopakovat, což zcela jistě nechcete. Vyzkoušet můžete i použití recyklované vody.

V některých domácnostech je možné s opravdu minimálními náklady instalovat systém na recyklaci vody z umyvadel a sprch, která by jinak bez užitku odtekla do odpadu. Tuto vodu lze použít k spláchnutí toalety, což významně snižuje spotřebu pitné vody. Toaletu také zkontrolujte a opravte. Pokud totiž protéká, je třeba tento únik vody co nejdříve opravit, aby se minimalizovala ztráta vody a zbytečná spotřeba.

Pomohou i moderní technologie

Instalovat můžete i nízkoobjemové splachovací nádrže. Mnoho moderních toaletních nádržek totiž umožňuje použití menšího množství vody na spláchnutí například v případě, že potřebujete spláchnout pouze vykovanou malou potřebu. Tyto nádrže mají obvykle dvě tlačítka – jedno pro menší spláchnutí a druhé pro větší.

Jak šetříte vodou při návštěvě toalety vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články