S jedlou sodou rovnou na dno koše: Nejde o plýtvání, nýbrž o řešení častého problému v domácnosti

Odpadkový koš je součástí každé domácnosti, a protože se často používá, nebývá jeho údržba právě snadná. Pomůže vám jedlá soda.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Odpadkový koš může být v domácnosti zdrojem mnoha nepříjemností. Přitahuje nejrůznější škůdce, případně vás nepotěší svou obtížnou údržbou (mnohdy je totiž z jeho dna nutné vymýt něco lepkavého a jen obtížně identifikovatelného). Se všemi těmito problémy vám ovšem může pomoci jedlá soda. Ze všeho nejvíce však pomáhá na opravdu odolný zápach.

Proč sypat jedlou sodu do koše

Zde je jednoduchý způsob, jak vyčistit odpadkový koš pomocí jedlé sody a odstranit všechny nepříjemné pachy. Nejdříve vyprázdněte odpadkový koš od všech odpadků nebo nečistot. Poté na dno a boky odpadkového koše nasypte velké množství jedlé sody. Nechte chvíli působit (mezitím můžete stejným způsobem ošetřit víko koše). Následně s pomocí vlhkého hadříku nebo houbičky vnitřek odpadkového koše dobře vydrhněte a ujistěte se, že jedlou sodu pečlivě vetřete do všech dostupných povrchů.

Po této „očistné kúře“ odpadkový koš důkladně vypláchněte vodou a ujistěte se, že jste odstranili všechny zbytky jedlé sody. Poté nechte koš vyschnout na vzduchu nebo jej osušte čistým hadříkem. Jde ovšem o jednorázovou pomoc. Chcete-li odstranit zápach natrvalo, nasypte na dno odpadkového koše trochu jedlé sody ještě předtím, než dovnitř vložíte nový sáček na odpadky. Uvidíte, že po nepříjemném zápachu nezůstanu už ani památka – soda ho totiž jednodušeji pohltí.

Jak vyčistit pračku a zbavit ji zápachu domácími metodami iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak si provonět odpadkový koš

Soda však dokáže posloužit i jako perfektní médium pro ovonění vašeho koše. Pro příjemnou vůni do ní stačí ještě před vložením sáčku na odpadky nakapat několik kapek esenciálního oleje. Nezáleží na tom, jaký zvolíte. Pokud vám však jde o hygienickou čistotu, zvolte některý s antibakteriálními nebo antivirotickými účinky. Sáhnout můžete například po těchto bylinách:

  • zázvor obecný (Zingiber officinale)
  • šalvěj rozmarýna (Salvia rosmarinus)
  • hřebíčkovec kořenný (Syzygium aromaticum) alias hřebíček
  • skořice: pravá cejlonská skořice (Cinnamomum verum) nebo levnější čínská skořice (Cinnamomum cassia) alias kassie
  • levandule lékařská (Lavandula officinalis)
  • pelargonie růžová (Pelargonium graveolens)
  • oregano čili dobromysl (Origanum)
  • majoránka zahradní (Origanum majorana, syn. Majorana hortensis)
  • máta peprná (Mentha piperita nebo Mentha × piperita)

Další použití jedlé sody v domácnosti

Ovšem soda je mnohem univerzálnější, než to na první pohled vypadá a může vám pomoci i s mnoha dalšími problémy. Vyrobit si můžete na příklad univerzální čistící prostředek ze sody. A jak na to? Do vhodné lahve opatřené rozprašovačem jednoduše nalijte 1,25 dl tekutého mýdla, 1,25 dl vody a 2 lžíce octa. Vše důkladně protřepejte, a nakonec přidejte 350 gramů jedlé sody. Vše ještě jednou důkladně protřepejte a použijte jako čistič. Poradí si s odstraněním i té nejodolnější špíny a jako bonus pohlcuje pachy.

Jaké přírodní čisticí prostředky používáte k údržbě domácnosti vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články