Proč naše prababičky sypaly jedlou sodu do rohů místností? Na první pohled bláznivá věc, která s sebou však přináší fenomenální výsledky

Jedlá soda má v domácnosti mnoho využití. Málokdo však ví, proč je dobré ji nasypat do každého obtížně přístupného rohu místnosti.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud nepodporujete používání nejrůznější chemie z obchodu, ale zároveň se doma potýkáte s obtížným hmyzem, věnujte pozornost metodám, které lze použít jako náhradu drahých repelentů. Jednou z nich je i jedlá soda. Pokud ji použijete správně, uvidíte, že se veškerý hmyz z domácnosti brzy odporoučí.

Jedlá soda jako přírodní repelent

Vyhnat hmyz z domácnosti je obtížné. Pokud však předejdete tomu, aby se u vás doma vůbec usadil, pak už budete mít napůl vyhráno. A tomu může pomoci právě obyčejná jedlá soda. Mravenci a jiní škůdci se nejčastěji soustřeďují tam, kde mají klid na své aktivity – tedy obvykle v rozích místnosti. A právě na ty se musíte zaměřit. Do každého z nich nasypte lžíci jedlé sody – nic víc není třeba. Působí jako přírodní repelent a stačí ji obnovovat jednou za týden.

Postupy pro vypuzení hmyzu z domácnosti

Pokud se k vám však už hmyz nastěhoval, pak si s tímto jednoduchým postupem nejspíše nevystačíte. A co tedy použít, pokud nechcete sahat po chemii z obchodů? Vybrat si můžete z mnoha šikovných prostředků, které vám s odpuzením nevítaného hmyzu skvěle pomohou.

Kyselina boritá je velmi účinná

Pokud doma ještě tento prostředek najdete, určitě ho nevyhazujte. Proti nejrůznějším druhům hmyzu totiž funguje skvěle. A jak ji použít? Vezměte něco sladkého a smíchejte to s kyselinou boritou. Nakonec ještě přidejte trochu vody a vše nechte na různých místech v kuchyni nebo kdekoliv jinde, kde se hmyz vyskytuje. Je účinná zejména na mravence, kteří si ji přinesou do mraveniště. A protože ničí trávicí systém, rychle se zbavíte celé kolonie.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ocet a čpavek proti hmyzu

Při boji proti škůdcům se však vyplatí zkombinovat více technik. Kromě nastražení návnady také potřete všechny povrchy v kuchyni nebo koupelně čpavkem nebo octem. To dokonale zmate čichový systém mravenců, takže ti ztratí orientaci a nebudou schopni najít cestu. Ocet nebo čpavek můžete také naředit vodou a poté pomocí rozprašovače ošetřit všechny místa, kde by se škodlivý hmyz mohl vykytovat.

Prášek do pečiva proti hmyzu

Tato látka, která se obvykle používá při přípravě jídla, likviduje také hmyz. Reaguje totiž s trávicími šťávami, nabobtná a hmyz zemře. A jak ho použít? Jednoduše prášek do pečiva smíchejte s něčím sladkým (například cukrem) a přidejte trochu vody. Hotovou směs nechte například ve víčkách od sklenic na těžko dostupných místech bytu a uvidíte, že ji hmyz brzy objeví a poslouží si.

Česnek nebo feferonka také pomohou

Vezměte stroužek česneku a potřete jím všechny plochy v bytě, které by mohly sloužit pro pohyb hmyzu – tedy například okolí okenních rámů. Toto aroma totiž hmyz odpuzuje. Bohužel příliš dlouho nevydrží, takže ošetření musíte často opakovat. A podobně lze použít i čerstvou chilli papričku.

Co používáte k tomu, abyste se zbavili mravenců a jiného nepříjemného hmyzu v bytě či domě?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články