Proč sypat sůl na práh dveří a na parapety oken: Stará praktika odpudí hmyz z domu

Sůl může být v domácnosti mnohem univerzálnějším prostředkem, než si nejspíš myslíte. Pomůže její sypání za dveře.

i Zdroj fotografie: NeoMeesje / RCraig09 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Sůl se může stát skvělým pomocníkem proti hmyzu. Ovšem jen sama o sobě na to stačit nebude – musíte ji naboostovat tím správným esenciálním olejem a nakonec ještě nasypat na vhodná místa. Uvidíte, že tak velmi rychle vyřešíte jeden nepříjemný problém.

Olej z hřebíčku proti hmyzu

Hřebíček znáte v kuchyni především jako koření. Získává se ze stromu zvaného hřebíčkovec kořenný (Syzygium aromaticum), který se běžně vyskytuje v Indonésii a dalších částech jihovýchodní Asie. Olej z hřebíčkovce má mnoho užitečných vlastností a používá se v různých oblastech. Mezi jeho hlavní účinky patří:

  • Antimikrobiální vlastnosti: Hřebíčkový olej obsahuje látky s antimikrobiálními vlastnostmi, které pomáhají bojovat proti bakteriím, plísním a virům. Může být tedy užitečný jako přírodní dezinfekční prostředek nebo jako součást přírodních léků na různé infekce.
  • Analgetické účinky: Používá se i proti bolesti, protože obsahuje látky, které působí protizánětlivě a mírní pocit bolesti. Skvěle se hodí například k léčbě bolesti zubů, bolesti hlavy nebo bolesti svalů.
  • Stimulace trávení: Šetrně dávkovaný olej může podpořit trávení a zmírnit nadýmání a jiné zažívací potíže. Používá se i na obávaný syndrom dráždivého tračníku.
  • Antioxidační účinky: Hřebíčkový olej obsahuje antioxidanty, které pomáhají chránit tělo před volnými radikály, čímž mírní oxidační stres.

Proč kombinovat hřebíčkový olej a sůl

Ovšem hřebíčkový olej má ještě jednu další užitečnou slavnost – dokáže totiž odpudit hmyz. Musíte si však v kombinaci se solí vyrobit účinný odpuzující prostředek. A jak na to? Na tento recept se vám bude hodit:

  • Mořská sůl nebo himalájská sůl
  • Esenciální hřebíčkový olej
  • Skleněná nádoba s víkem
Proč sypat sůl před práh dveří iZdroj fotografie: Depositphotos

Postup na výrobu aromatizované soli

Nasypte do suchého hrníčku nebo mísy sůl. Množství závisí na tom, kolik hřebíčkové soli chcete vyrobit. Doporučuje se začít s menším množstvím, dokud se nedostanete k požadovanému výsledku. Přidejte několik kapek esenciálního oleje. Kolik kapek oleje budete potřebovat, závisí na množství soli, které používáte, a také na intenzitě vůně, jíž chcete dosáhnout.

Obecně se pro odpuzení hmyzu doporučuje použít asi 5 až 10 kapek esenciálního oleje na jeden šálek soli. Dobře míchejte, dokud se olej dobře nevstřebá do soli. Přeneste směs do skleněné nádoby a uzavřete ji víkem, skladujte na suchém a temném místě. Podle potřeby ji sypte na parapety oken nebo před práh dveří. Zabráníte tak vstupu nežádoucích hmyzích návštěvníků dovnitř.

Další využití aromatizované soli

Tímto způsobem můžete vyrobit vonnou sůl, kterou lze podle potřeby používat nejenom k odpuzení hmyzu, ale třeba i k relaxaci v koupelně. Hod se ovšem i jako exfoliant nebo jako vonná přísada do difuzéru (druh použitého oleje můžete samozřejmě měnit). Je důležité si uvědomit, že esenciální oleje jsou velmi silné, proto se doporučuje používat malé množství a před aplikací na kůži nebo třeba do koupele provést zkoušku možné alergické reakce.

Jak bojujete proti pavoukům v domě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články