Proč vkládat do lednice čajové sáčky: Už žádná vlhkost a žádné nežádoucí pachy

Ještě než vyhodíte použité čajové sáčky do koše, zkontrolujte si, zda by se vám doma ještě na něco nehodily – pomohou třeba s údržbou lednice.

Proč si vzít k ruce čajový sáček i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Čajové sáčky jsou běžně spojovány s přípravou teplého, uklidňujícího nápoje. Jejich užitečnost však tady ani zdaleka nekončí. Mohou se totiž stát levným, efektivním a ekologickým řešením některých běžných problémů v domácnosti. Skvěle pomohou zejména při regulaci vlhkosti a neutralizaci nežádoucích pachů v chladničce a dalších uzavřených prostorách.

Účinná absorpce pachů

Čajové lístky jsou porézní a přirozeně do sebe absorbují vlhkost – o tom se koneckonců můžete snadno přesvědčit vždy, když je zalijete vodou. Ovšem tuto vlastnosti si uchovávají i poté – i když je znovu vysušíte. A dokážou absorbovat nejenom vlhkost, ale i aroma – umí tak do sebe skvěle nasát třeba to ze silně zapáchajících potravin, jako jsou sýry, ryby nebo různé zbytky jídel. „Na rozdíl od umělých osvěžovačů, které pachy jen maskují, čajové sáčky pachy zachycují a neutralizují, takže fungují spolehlivě,“ píše naše čtenářka Veronika K. ze Štramberku.

Kontrola vlhkosti je také ve hře

Čajové sáčky mohou také pomoci snížit úroveň vlhkosti uvnitř chladničky. Nadměrná vlhkost totiž může vést ke vzniku plísní a hniloby, ale suché čajové sáčky ji mohou pohltit a udržet tak v lednici maximálně vyvážené prostředí.

Proč si vzít k ruce čajový sáček

Čajový sáček nevyhazujte, pomůže jako dezinfekční prostředek

Jak používat čajové sáčky v chladničce

Před vložením do chladničky se ujistěte, že jsou použité čajové sáčky zcela suché, jak radí web Zvířecí-Psycholog. Ty mokré nebo vlhké totiž mohou podporovat růst plísní. Jak na to? Po použití čajového sáčku z něj jednoduše vymačkejte přebytečnou tekutinu a poté jej nechte pomalu vyschnout při pokojové teplotě. Neumisťujte je na přímé sluneční světlo nebo do vysokých teplot, které mohou jeho vlastnosti zničit.

Strategické umístění je základ

Usušený čajový sáček umístěte na polici nebo do nádoby v chladničce. Vhodné je především jeho zavěšení nebo umístění do otevřené nádoby tak, aby byl maximálně vystaven cirkulujícímu vzduchu. Pak bude ještě účinnější. A jeho účinnost můžete podpořit navíc i toaletním papírem, který pachy také skvěle vstřebává, jak radí web iReceptář.

Je důležité mít na paměti, že tento proces funguje nejlépe na tmavých podlahách, a to zejména u dřevěných a keramických dlaždic. Na těch světlých se tato aplikace spíše nedoporučuje, protože silný čaj může dřevo nebo dlaždice nehezky ztmavit. Ti z toho důvodu doporučujeme nejdříve vyzkoušet tento nápad nejdříve na nějakém nenápadném místě před tím, než se ho rozhodně použit na větší skvrny na podlaze. iZdroj fotografie: Depositphotos
Čajové sáčky obsahují sušené bylinky a čajové lístky, které mohou absorbovat vlhkost ve vzduchu – a také mnohé nežádoucí pachy

Myslete však na to, že čajové sáčky nejsou jednorázovým řešením. Je třeba je pravidelně vyměňovat, a to v závislosti na úrovni pachů a vlhkosti, kterým jsou vystaveny. Jedině tak vám podle našich zkušeností budou vždy perfektně fungovat. Sáček je třeba vyměnit ve chvíli, kdy začne zapáchat nebo jeví známky vlhkosti. A stejně vám může pomoci i houbička, kterou Chalupáři-Zahrádkáři také doporučují.

Úklid a organizace lednice – jak všechno správně provést

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o lednici?

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články