Proč zahradníci milují ocet: Pomůže nejen na plevel, ale také na škůdce

Naučte se používat ocet nejen v kuchyni a domácnosti. V zahradě vám dokáže pomoci s plevelem i nepříjemným hmyzem.

využití octa na zahradě i Zdroj fotografie: JFVelasquez Floro / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ocet je nezastupitelným pomocníkem v každé domácnosti. Štiplavou tekutinu používají nejen kuchaři v kuchyni k dochucení pokrmů nebo zavařování, ale i mnohé hospodyňky jako přírodní úklidový prostředek. Vyhýbat by se mu neměli ani zahradníci. Těm ocet pomůže likvidovat plevel bez použití chemických přípravků i bojovat přírodně proti škodlivému hmyzu. Kromě toho za pomoci octa dokážete navrátit ztracený lesk starému zahradnickému nářadí.

Ocet se dokáže vypořádat s plevelem

Kyselina, kterou ocet obsahuje, je ve válce s plevelem na zahradě účinnou zbraní. Pokud ho použijete šikovně, poradí si s ním stejně jako chemické přípravky. Bílým octem polejte místa, kde se plevel vyskytuje – například dlažební kostky. Ideální je udělat to ráno nebo v poledne za slunečného počasí, protože sluneční paprsky účinky octa podpoří. Pokud chcete vytvořit ještě účinnější přípravek, zamíchejte do octu několik lžic soli a pár kapek prostředku na nádobí.

Jablečný ocet jako přírodní repelent

Bojujete-li s velkým množstvím komárů, pozvěte si na pomoc jablečný ocet. Jednoduše z něj a několika dalších ingrediencí vyrobíte past, která obtížný hmyz přiláká a vám se tak komáři vyhnou. Do vhodné nádoby nalejte 100 ml vody, přidejte polévkovou lžíci jablečného octa, jednu čajovou lžičku cukru a půl lžičky tekutého mýdla nebo jakéhokoliv úklidového prostředku. Komáry přiláká rozpuštěný cukr a zápach jablečného octa a v mýdlovém roztoku se utopí.

Kovové zahradní náčiní iZdroj fotografie: Freepik

Proti rzi i jako dezinfekce

Ocet se často používá jako přírodní úklidový prostředek, protože má lehké dezinfekční účinky. Využijte toho i v zahradě, umýt s ním můžete květináče, sadbovače, ale i celý skleník před začátkem zahradní sezóny. Kromě toho vám pomůže odstranit rez z kovového nářadí. Zrezlé předměty octem polejte nebo – jsou-li hodně zrezlé – do octa nebo octové vody ponořte. Rez se uvolní a bude velice snadné ji odstranit houbičkou nebo kartáčkem. Nářadí bude zase jako nové.

Jablečný ocet si můžete vytvořit i sami doma. Podívejte se, jak na to.

Jak využíváte ocet v zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články